30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powstanie i telepatia

Ocena: 0
2521
Wygrał go Łukasz Barczyk, reżyser mający na swoim koncie kilka prób kina awangardowego. Zapewne z tego względu nakręcona z wielkim rozmachem inscenizacyjnym „Hiszpanka” (tytuł wyjaśnia się w czasie akcji utworu) przypomina efektowny estetyczny kolaż wielu filmowych gatunków i stylów reżyserskich, Felliniego i Lyncha, Królikiewicza i Żuławskiego, Bajona i innych. Jednak przede wszystkim mamy tu odniesienia do klasycznych utworów niemieckiego ekpresjonizmu z lat 20. i 30. XX wieku. Nie przypadkiem jeden z głównych, negatywnych bohaterów nazywa się doktor Abuse, co ma być aluzją do postaci złowrogiego Dr. Mabuse z wybitnych filmów Fritza Langa.

Historia przygotowań do Powstania Wielkopolskiego zajmuje mniej więcej jedną trzecią akcji. Większość czasu wielowątkowej historii poświęcona jest pojedynkowi, jaki o duszę jadącego do Poznania Ignacego Paderewskiego toczą spirytyści – pracujący dla Prusaków doktor Abuse i sprowadzony przez polskich patriotów z Warszawy telepata, mający za zadanie zneutralizować działania Abusego. Autentyczna historia zwycięskiego powstania w Wielkopolsce została pomieszana z modnymi dziś alternatywnymi historyjkami, rozgrywającymi się w tzw. przestrzeni parapsychologicznej. Czy istotnie telepaci mieli decydujący wpływ na to, że Ignacy Paderewski przybył szczęśliwie do Poznania, co stało się impulsem do rozpoczęcia powstania? Czy może popis filmowej techniki i plastycznych wizji w „Hiszpance” posłużył reżyserowi do stworzenia artystycznej mistyfikacji?

Powstanie Wielkopolskie było przecież ukoronowaniem zmagań wielkopolskiej społeczności, która przez dziesięciolecia opierała się pruskiej germanizacji i stawiała na obronę religii katolickiej oraz organiczną pracę nad rozwojem polskiej przedsiębiorczości i rolnictwa. Tym sprawom poświęcony był zapomniany dziś serial „Największa wojna nowoczesnej Europy” z 1981 roku. Szkoda, że autorzy „Hiszpanki” potraktowali po macoszemu tę wspaniałą historię Wielkopolski.


„Hiszpanka”, Polska 2014. Scenariusz i reżyseria – Łukasz Barczyk. Wykonawcy: Patrycja Ziółkowska, Sandra Korzeniak, Jakub Gierszał, Crispin Glover, Artur Krajewski, Jan Frycz, Jan Peszek, Florence Thomassin i inni. Dystrybucja – Vue Movie Distribution.

Mirosław Winiarczyk
fot. Vue Movie Distribution

Idziemy nr 5 (488), 1 lutego 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter