21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skarby Pałacu Dziekana

Ocena: 4.6
2771

Dürer, Malczewski, Lebenstein, Beksiński. Jakie jeszcze skarby kryje Muzeum Archidiecezji Warszawskiej?

Chrystus i Samarytanka, Jacek Malczewski (1909); fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Zaraz po przekroczeniu progu zwiedzających wita Matka Boża na księżycu, któremu rzeźbiarz nadał rysy kobiety. To symbol zwyciężonych złych mocy. Maria czule patrzy na Dzieciątko, jakby przewidywała Jego przyszły los. Jezus trzyma w jednej rączce winne grono, symbol Eucharystii, a drugą kładzie na podawanym przez Matkę jabłku. Tak odwracają się dzieje świata. Przyszedł Ten, który zgładzi grzech pierworodny.

To dokładnie ta sama epoka, co ołtarz mariacki. Madonna na masce lunarnej nieznanego mistrza z Norymbergi to jeden z niewielu obiektów z kolekcji Muzeum Archidiecezji Warszawskiej sprzed 80 lat, kiedy powstawało muzeum. Rzeźba jest dziś symbolem MAW. Z tamtego czasu w dzisiejszych zasobach są jeszcze relief z wizerunkiem św. Hieronima z przełomu XVI-XVII w., stanowiący kiedyś kwaterę ołtarza szafiastego, a także misternie zdobiona gotycka monstrancja, pacyfikał i kielich oraz tzw. komplet augsburski.

 

Haft i emalia

– Augsburg na przełomie XVII-XVIII w. był stolicą złotnictwa – mówi dr Ewa Korpysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. – Nasz komplet powstał ok. 1700 r. w warsztacie Michaela Maira. Został zamówiony dla kolegiaty warszawskiej przez opata z Sulejowa Justyniana Zaruskiego.

Kielich, ampułki i taca, wykonane ze srebra i grubo złocone, ozdobione są kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi oraz charakterystycznymi emaliowanymi plakietami przedstawiającymi sceny biblijne. – Z tego zestawu naczyń liturgicznych korzystali w czasie swoich pielgrzymek do Polski Jan Paweł II i Benedykt XVI. W 2015 r. komplet pojechał do Pekinu i Seulu na wystawę „Skarby z kraju Chopina” i wzbudził tam wielki entuzjazm – wspomina dr Ewa Korpysz.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (678), 7 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter