18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W oceanie wierszy o Polsce

Ocena: 4.95
1240

– Nie da się zrozumieć własnej tożsamości bez pamięci, bez tradycji. Odcinając je, dokonujemy samookaleczenia – mówi Justyna Chłap-Nowakowa

fot. arch. Justyny Chłap-Nowakowej

Z dr Justyną Chłap-Nowakową, poetką i historykiem literatury, rozmawia Iwona Budziak

 

Obawiam się, że pytanie cię o to, dlaczego piszesz wiersze, jest równie niemądre, jak dociekanie, dlaczego ptaki śpiewają, drzewa szumią?

Pytanie, oczywiście, nie jest niemądre, tyle że nie potrafię dać na nie jasnej i pewnej odpowiedzi. To chyba mój sposób komunikowania się ze światem. Jestem nieśmiała, trudno mi powiedzieć coś publicznie, a poezja pozwala wyrazić różne rzeczy, „udając”, że to nie ja o nich mówię. Wiersz posługuje się skrótem, umownością, symbolem, znakiem, więc jeżeli ktoś czuje i myśli podobnie jak ja, rozszyfruje go, a jeśli nie – to nie. Zresztą długo pisałam tylko do szuflady, żeby zatrzymać to, co dla mnie ważne, a co przemija tak szybko. Właściwie nie zatrzymać, takiej sprawczej mocy poezja jednak nie ma, tylko zachować – w słowie, w pamięci. Wiadomo, że w ziemskim porządku naszego życia na upływ czasu nic nie poradzimy. To bywa niekiedy bardzo trudne, ale nie mam o to żalu do Pana Boga, nie mam żadnych faustowskich pokus, żeby wołać: „Trwaj, chwilo!”. Ufam, że w tym wiekuistym bezmiarze, który nas czeka, już nic nam nie ucieknie, ale nie umiem sobie tego wyobrazić.

 

Ja w twoich wierszach odnalazłam samą siebie: moje zachwyty, zwątpienia, niepokoje, doświadczanie Pana Boga. Pisząc o sobie, napisałaś też o mnie, choć przecież nie znałyśmy się zupełnie.

To dla mnie bardzo cenne – usłyszeć, że ktoś odnajduje w moich słowach swoje doświadczenie. Podobnie o tych wierszach mówiła moja, już niestety nieżyjąca, przyjaciółka Agata, której dedykowałam „W alfabetycznym nieporządku”. Zachęcała mnie do ich wydania, twierdząc, że te teksty, choć przecież moje, są zarazem „bardzo jej i o niej”, więc może ktoś jeszcze tak je odbierze.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 8 (646), 25 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 marca 2018 r.

 

Justyna Chłap-Nowakowa (1965) zajmuje się polską poezją emigracyjną XX w., a także tradycjami i kulturą narodową. Pracuje w Akademii Ignatianum, w Katedrze Kultury Nowożytnej i Współczesnej. Opublikowała m.in. antologię „Jeszcze Polska… Klasyka polskiej poezji patriotycznej”. Jest autorką dwóch tomów poezji: „Niewidzialny ślad” i „W alfabetycznym nieporządku”, z posłowiem o. Jacka Salija OP. W swoich wierszach, jak zauważył prof. Maciej Urbanowski, pyta o Boga, wiarę, miłość, pamięć, ojczyznę, sens przemijania, cierpienie. Mieszka i pracuje w Krakowie. Mężatka, mama Stanisława i Zofii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły