29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wdzięczny temat

Ocena: 0
1293
Tematyka ta była i jest nadal spychana na margines, choć ten dział kinematografii polskiej miał od lat 50. XX wieku ciekawe osiągnięcia. Filmy takie w mniejszym stopniu poddawane były ciśnieniu polityki kulturalnej państwa, co dawało twórcom większy margines swobody, a także wdzięczny odbiór młodej widowni.

Autorzy książki omawiają produkcję tego rodzaju w PRL – i dzisiaj, od utworów Janusza Nasfetera, Marii Kaniewskiej, Stanisława Jędryki do Krzysztofa Gradowskiego, Kazimierza Tarnasa, Andrzeja Maleszki i wielu innych reżyserów. Pokazują telewizyjne i kinowe ekranizacje powieści klasyków (Kornela Makuszyńskiego, Jana Brzechwy) i pisarzy współczesnych (Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego). Seriale animowane, jak „Bolek i Lolek”, zyskiwały międzynarodową sławę.

Pięknie ilustrowany album Wróblewskiej i Armaty obok esejów wprowadzających proponuje obszerną bibliografię i filmografię, wywiady z twórcami i producentami oraz leksykon autorów. Otrzymaliśmy prawdziwą encyklopedię polskiego kina młodzieżowego i dziecięcego./M.W.

Anna Wróblewska, Jerzy Armata, „Polski film dla dzieci i młodzieży”, Fundacja KINO, Warszawa 2014, ok. 350 stron.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 36 (468), 7 września 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter