29 listopada
środa
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wirtualny spacer po Starych Powązkach

Ocena: 0
351

Fundacja Stare Powązki, przy współpracy z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju, wykonuje cyfrowe kopie kolejnych fragmentów zabytkowego warszawskiego cmentarza. Umożliwi to m.in. stworzenie wirtualnych spacerów po Starych Powązkach

fot. arch. idziemy.pl

Fundacja Stare Powązki stawia sobie za cel zarówno zachowanie materii tej wyjątkowej dla naszej kultury nekropolii, jak i popularyzowanie wiedzy o Starych Powązkach, szczególnie wśród młodzieży.

W ramach tej działalności Fundacja przy współpracy Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju realizuje innowacyjny projekt, który obejmuje systematyczne wykonywanie cyfrowej kopii kolejnych fragmentów zabytkowego cmentarza na warszawskich Powązkach. Celem jest odwzorowanie i zachowanie w przestrzeni cyfrowej informacji 3D o poszczególnych nagrobkach oraz ich lokalizacji w planie cmentarza. Założeniem jest uzyskanie wirtualnych modeli metrycznie wiernych oryginałom, dla celów archiwizacji stanu istniejącego, opracowywania programów prac konserwatorskich, planowania przestrzeni cmentarza oraz wspomaganie prowadzenia prac renowacyjnych.

Rezultaty prac inwentaryzacyjnych są na bieżąco publikowane na platformach elektronicznych. W ten sposób ten pomnik historii, galeria rzeźby i ocalały fragment starej Warszawy, której za murem cmentarnym już nie ma, zostanie na zawsze dokładnie zdigitalizowany, podobnie jak wiele cennych zabytków w innych krajach. To innowacyjne działanie będzie nie tylko wielkim krokiem dla zachowania dziedzictwa Starych Powązek, ale może być przykładem dla innych cennych dla polski nekropolii.

Dzięki wsparciu Fundacji PFR, instytucji dbającej o innowacyjne projekty i postęp na wielu polach, zrealizowaliśmy skany pierwszych pomników na Starych Powązkach. W ramach projektu zostaną stworzone wirtualne spacery po Starych Powązkach, dostępne z poziomu portalu edukacyjnego Fundacji, dzięki którym, w każdym zakątku świata będzie można „przejść się” po naszej najważniejszej nekropolii narodowej.

Rozwój oznacza dla nas również tworzenie innowacyjnych projektów, które pomagają w zachowaniu naszej tradycji i kultury. Współuczestnicząc w projekcie digitalizacji realizowanym przez Fundację Stare Powązki łączymy tradycje i nowoczesność przenosząc zabytki Starych Powązek do świata wirtualnego, który odgrywa we współczesnym świecie coraz większą rolę. Nie może więc w nim zabraknąć pomników naszej kultury

– skomentowała współpracę Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR.

Cieszymy się, że mamy wsparcie takich instytucji jak Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki temu możemy nie tylko lepiej dbać o zabytki Starych Powązek, ale również przenosić je do świata wirtualnego, gdzie pozostaną zarówno jako dokumentacja jak i wspaniałe narzędzie edukacyjne

– powiedział Karol Gądzik, Członek Zarządu Fundacji Stare Powązki.

W ubiegłych latach dzięki wsparciu Fundacji PFR wdrożyliśmy szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie upowszechniania wiedzy z historii oraz historii sztuki w oparciu o dziedzictwo historyczne Starych Powązek. Wspólnie stworzyliśmy aplikację mobilną oraz zamontowaliśmy dotykowe pulpity edukacyjne na terenie nekropolii.

O projektach edukacyjnych Fundacji PFR możecie Państwo przeczytać na stronie Fundacji https://fundacjapfr.pl/.

Fundacja Stare Powązki

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Środa, XXXIV Tydzień zwykły
Bądź wierny aż do śmierci,
a dam ci wieniec życia.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter