5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wkrótce Festiwal Nowe Epifanie - Gorzkie Żale 2017

Ocena: 0
1020

Już po raz ósmy w czasie Wielkiego Postu – od 1 marca do 10 kwietnia – przeżywaniu tego okresu towarzyszyć będzie w Warszawie interdyscyplinarny Międzynarodowy Festiwal Nowe Epifanie/Gorzkie Żale, organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Ideą festiwalu jest wzbudzenie pogłębionej refleksji w jego twórcach i uczestnikach, wynikającej z doświadczonych przeżyć estetycznych i duchowych. Bilety na Festiwal można kupować poprzez stronę www.noweepifanie.pl.

Program wydarzeń festiwalowych skonstruowany jest zawsze w oparciu o poszanowanie i dialog, także z perspektywy różnych religii, światopoglądów, postaw i form ekspresji. Jak co roku nawiązuje on do europejskiej tradycji wielkopostnej, bogato reprezentowanej również w sztuce.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się w Środę Popielcową (1 marca). Towarzyszyć jej będą wydarzenia artystyczno-kulinarne „Miód na serce” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kuratorka projektu – Monika Kucia zaplanowała spotkanie połączone z prezentacją różnych aspektów życia i pracy pszczół. Przygotowany przez nie miód ma przypominać, że post jest czasem uzdrawiania serca. Jak tłumaczą organizatorzy – Słodycz zdrowa i pięknie podana, tradycyjna i polska, to również pochwała „pracowitej pszczoły”, o której – jak już Wielki Post się skończy – wspomina także Exultet, czyli pierwszy hymn wielkanocny w liturgii Triduum Paschalnego.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem festiwalu jest spektakl sztuki średniowiecznej „Lament” w Muzeum Narodowym (3 marca). Widowisko na pograniczu teatru i muzyki, w reż. Tomasza Cyza, powstało na podstawie poematu średniowiecznego włoskiego mistyka Lacopone da Todi „Il Pianto della Madonna” („Lament Madonny”) oraz fragmentów „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego. W przedstawieniu wystąpią Dorota Segda, Przemysław Stippa, Urszula Kryger, Agata Zubel oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jana Krutula.

Następnego dnia wydarzenia, 4 marca, zaplanowano koncert „Triduum Polskie” w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela. Będzie to okazja, by usłyszeć spójną różnorodność dawnej muzyki pasyjnej i wielkanocnej, wystąpią Graindelavoix pod kierunkiem Björna Schmelzera – zespół uznawany za zuchwałą awangardę w interpretacji utworów średniowiecznych i renesansowych, Adam Strug z Monodią Polską – najmocniejszy z destylatów polskiej muzyki tradycyjnej oraz organistka Maria Erdman.

Artyści przedstawią szesnastowieczny repertuar polski i franko-flamandzki, tradycyjne pieśni i ich organowe intawolacje. Od pasyjnej sekwencji Stabat Mater – zarówno w polifonicznym opracowaniu Josquina des Prez, jak i tradycyjnej polskiej wersji, przez Missa Paschalis Marcina Leopolity, aż po utwory zachowane w tabulaturze organowej Jana z Lublina.

Festiwal Nowe Epifanie / Gorzkie Żale to projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II – warszawską instytucję kultury, miejsce spotkań i dialogu nt. nauczania Papieża Polaka.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej www.noweepifanie.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter