20 marca
środa
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jan Paweł II we wspomnieniach w sieci

Ocena: 0
1322

Warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II udostępniło w serwisie YouTube kolejnych kilkanaście wywiadów, przeprowadzonych w ubiegłych latach ze świadkami pontyfikatu św. Jana Pawła II.

2015-12-18 13:33 mat. pras., mz
fot. YouTube.com

Na  stronie YouTube.com w kanale mediatekajp2 można obejrzeć obecnie blisko 80 wywiadów. Kolejne 300 nagrań czeka w postaci surowej na montaż. W zasobach Mediateki CMJP2 znajdziemy m.in. wspomnienia biskupów i kolegów Karola z piłkarskiego boiska, dostojników watykańskich i parafian neoprezbitera Wojtyły z Niegowici, dyplomatów, polityków, dziennikarzy, ludzi kultury, intelektualistów, z którymi się spotykał w Castel Gandolfo i członków "Środowiska", którzy ks. Wojtyłę znali jako "Wujka".

Projekt prowadzony jest od 2006 roku z myślą zwłaszcza o młodszych pokoleniach, które pontyfikat Papieża Polaka znają już nie z własnych wspomnień, a z opowieści rodzinnych, szkolnych i właśnie medialnych – z telewizji i internetu. Istotne jest także, że wraz z upływem czasu grono bezpośrednich świadków polskiego pontyfikatu maleje. To m.in. dlatego od 2013 r. Mediatekę CMJP2 w ramach programu "Patriotyzm Jutra" wspiera Muzeum Historii Polski.

Wśród nowo udostępnionych wywiadów znajdziemy rozmowy ze śp. Anną Walentynowicz, prof. Krystyną Czubą, abp.  Mieczysławem Mokrzyckim, abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, ks. Bogdanem Bartołdem, red. Jackiem Moskwą, premierem Janem Olszewskim, Krzysztofem Zanussim i prof. Andrzejem Zollem. W prezencie gwiazdkowym tuż przed świętami ukażą się tamże nagrane jesienią wywiady z m.in. o. Leonem Knabitem o związkach Jana Pawła II z Tyńcem, z prof. Alicją Grześkowiak o papieskim wpływie na parlamentarne dyskusje o ochronie życia ludzkiego i wizycie w parlamencie polskim w 1999 roku, z o. dr. Stanisławem Jaronim o wizytach Jana Pawła II na Franciszkańskiej w Krakowie i w Czechach oraz wątkach ekologicznych w nauczaniu Jana Pawła II, czy z dk. Bogdanem Sadowskim o kulisach papieskiego studia TVP. Centrum pokaże również wywiad nagrany w listopadzie w Rydze – z obchodzącym 85. urodziny kard. Janisem Pujatsem.

Dostęp do wywiadów, zarówno w Internecie, jak i w Bibliotece Centrum przy ul. Foksal, jest bezpłatny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -