30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Wokół Trybunału

Ocena: 0
2004

W studiu przy Floriańskiej 3 gośćmi Jacka Karnowskiego byli publicyści tygodnika „wSieci”: Krzysztof Feusette, Maciej Pawlicki i Piotr Zaremba, oraz ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny „Idziemy”.

 

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Sztuczna histeria?

Realizacja obietnic

 

Piotr Zaremba

Pluralizacja Trybunału

Intencją rotacyjnej zmiany części składu Trybunału Konstytucyjnego jest jego pluralizacja. W sensie politycznym racja jest więc po stronie obecnej większości parlamentarnej. Miała ona prawo mieć Trybunał bardziej zrównoważony. W imię tej zasady w 1997 roku, gdy SLD chciało wybrać nowych sędziów pod koniec kadencji Sejmu, bardzo ostro protestował prof. Andrzej Zoll. Teraz protestuje, gdy się chce podobną sytuację naprawić…

Z punktu widzenia prawnego jest jednak pewien problem. Odwołanie starych sędziów i wybór nowych zwykłą uchwałą to dość groźny precedens. Nie jestem pewien, czy Sejm może oceniać legalność postępowania swoich poprzedników.

 

Maciej Pawlicki

Korekta Geremka

Obserwując zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego, możemy powiedzieć, że wyłania się z tego kolejna korekta Geremka. To znaczy powtórka tego, czego doświadczyliśmy w 1989 roku. Naród wtedy zagłosował, ale „mądrzejsi” powiedzieli: „Bez przesady. My wiemy lepiej i to skorygujemy”. To był grzech założycielski III Rzeczypospolitej, który później w różnych formach powracał. I powrócił znowu w czerwcu. Platforma ośmieliła się zmieniać porządek mijania się kadencji między sędziami Trybunału Konstytucyjnego a Sejmem, bo uważa ten korygujący mechanizm za oczywisty. Po raz kolejny mieliśmy się mu poddać. Ale tym razem się nie uda.

 

Krzysztof Feusette

Przekonać Polaków

PiS dawno nie miał aż takich problemów z komunikacją. Jednym z powodów jest być może kwestia zlekceważenia siły mediów i przyjęcia za pewnik, że społeczeństwo nas wybrało i wie, że media mamy „lekko” skorumpowane. Poza tym nie widziałem dobrze zorganizowanej konferencji prasowej, na której minister nowego rządu przedstawiłby z polotem swoje założenia. W rezultacie wystarczy wejść na fora internetowe, by dostrzec zagubienie elektoratu, nawet PiS-owskiego. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość i Kancelaria Prezydenta chociaż przez chwilę zapomną, że nadal trzeba Polaków przekonywać o sensowności, słuszności i mądrości swojego postępowania, to zacznie się równia pochyła.

 

Ks. Henryk Zieliński

Narodowe, nie partyjne

Zwycięzcy ostatnich wyborów muszą mieć świadomość, że udało im się dotrzeć tylko do pewnego procenta Polaków i że muszą przemówić do znacznie szerszych kręgów społeczeństwa. W tej sytuacji telewizji nie należy lekceważyć. Mam nadzieję, że ludzie reformujący media publiczne z ramienia nowej władzy będą mieli świadomość, że jeżeli – tak jak PO – zrobią „swoje” media, to staną się one autorytetem tylko dla pewnej części ludzi.

Idea mediów narodowych, kształtujących tożsamość Polaków, z których – tak jak z muzeum czy Filharmonii Narodowej – korzystaliby nie tylko zwolennicy tej czy innej partii, jest zdecydowanie bardziej perspektywiczna. PiS nie będzie rządził zawsze. Potrzeba szerszego spojrzenia.

***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 14 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.

fot. PAP/Paweł Supernak
Idziemy nr 50 (533), 13 grudnia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter