3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja naruszyła Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych zakazując muzułmance noszenia islamskiej chusty

Ocena: 0
388

Kobiecie nie pozwolono noszenia wymaganej przez prawo islamu chusty podczas szkolenia zawodowego dla dorosłych, zorganizowanego w państwowym liceum. Chociaż skargę na postępowanie organizatorów szkolenia złożono w 2016 roku, Komitet Praw Człowieka uznał tę skargę w marcu tego roku, swoją decyzję przekazał adwokatowi skarżącej dopiero 3 sierpnia.

Fot. pixabay.com/CCO

To bardzo ważna decyzja, która pokazuje, że Francja musi podjąć wysiłki w dziedzinie praw osób, zwłaszcza w kwestii poszanowania mniejszości religijnych, a szczególnie wspólnoty muzułmańskiej

– stwierdził znany we Francji z bronienia praw muzułmanów adwokat Sefen Guez Guez.

Decyzja Komitetu jest skutkiem złożonej w 2016 roku skargi przez urodzoną w 1977 roku obywatelkę Francji. W 2010 roku zapisała się ona na szkolenie zawodowe dla dorosłych, jednak odmówiono jej wstępu na zajęcia ze względu na obowiązujący od 2004 roku zakaz noszenia rzucających się w oczy znaków przynależności religijnej w publicznych placówkach oświatowych.

Według Komitetu Praw Człowieka, narzucone jej ograniczenie, które uniemożliwiło jej uczestniczenie w szkoleniu z powodu noszenia na głowie islamskiej chusty, narusza wolność religijną. Oenzetowskie gremium przypomniało, że „wolność wyrażania swojej religii obejmuje noszenie charakterystycznych ubrań lub nakryć głowy”. Dlatego zakaz, jaki otrzymała kobieta ograniczał jej korzystanie z prawa do wyrażania swej religii.

W decyzji podkreśla się też, że kobieta dostarczyła świadectwa, z których wynika, że inne osoby mogły uczestniczyć w szkoleniu nosząc islamską chustę i - choć nie mogły ich nosić uczennice liceum - nie zagrażało to porządkowi publicznemu ani nie utrudniało funkcjonowania placówki. Ponadto poszkodowana zwróciła się do trybunału administracyjnego w Melun, który uznał, że wprawdzie prawo z 2004 roku nie ma zastosowania w jej przypadku, to dobre funkcjonowanie placówki może uzasadnić nałożone na nią ograniczenie.

W konkluzji Komitet zacytował także stanowisko władz Francji, że „konieczne jest zachowanie równowagi między wolnością wyrażania religii, z której korzysta zainteresowany, a wymogami zachowania porządku i prawidłowego funkcjonowania danej szkoły publicznej”.

Komitet Praw Człowieka jest organem kontrolnym, monitorującym przestrzeganie postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych z 16 grudnia 1966.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter