12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inauguracja Sejmu X kadencji

Ocena: 0
520

Zawsze będę bronił dwóch wartości, o które walczyły pokolenia: wolności i solidarności - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Na wstępie swojego przemówienia przypomniał, że w wyborach parlamentarnych 15 października zagłosowało 21 mln 966 tys. osób polskich obywateli, a frekwencja wyborcza wyniosła ponad 74 proc. 

Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna. Jest najsilniejsza w całej naszej historii. Najważniejsze jest to, że spory rozstrzygamy przy urnie wyborczej. To istota demokracji. To sukces ostatnich lat, że obywatele uwierzyli, że ich głos jest ważny

- podkreśla prezydent.

Zaapelował do parlamentarzystów, aby szanowali się nawzajem, co powinno też być przejawem szacunku dla wyborców, którzy oddali głos na poszczególne partie.

Następnie zwrócił uwagę, że "w demokracji jest tak, że ci, którzy dziś sprawują władzę, za jakiś czas będą w opozycji" oraz, że "rządzący zbyt często zapominają o tym fakcie".

Prezydent podkreślił, że "suwerenność Rzeczpospolitej, interes państwa i dobro obywateli to są najważniejsze sprawy, którym zobowiązujemy się służyć".

Deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte

- dodał.

Najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy, jest bezpieczeństwo naszej ojczyzny

- mówił Andrzej Duda.

Jak stwierdził, trzeba szybko wyciągać wnioski z tego, co dzieje się w Ukrainie. Przypomniał, że rok 2024 to rok dwóch ważnych jubileuszy: 25-lecia przystąpienia Polski do NATO i 20-lecia obecności w Unii Europejskiej.

Według prezydenta, "koalicja polskich spraw jest Polsce nadal bardzo potrzebna".

Może, choć nie musi to być, koalicja rządząca. Zapraszam wszystkich do takiej koalicji, w takim duchu będę postępował do końca swojej prezydentury

- powiedział.

Nie zgodzę się na żadne próby ograniczania konstytucyjnych uprawnień prezydenta. Zostało mi 20 miesięcy urzędowania. Nie robię tego dla siebie, ale dla Polski i dla kolejnych prezydentów

- zaznaczył Andrzej Duda.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Porządek konstytucyjny musi zostać zachowany, nie zgodzę się na żadne obchodzenie czy naginanie prawa. Zawsze będę bronił dwóch wartości, o które walczyły pokolenia: wolności i solidarności. Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi kontrowersje, to nie zawaham się skorzystać z weta lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego

- zapowiedział.

Na zakończenie wyraził nadzieję, że dobrą tradycją w parlamencie stanie się gest podawania sobie ręki przez oponentów politycznych.

Niech żyje niepodległa i demokratyczna Rzeczpospolita. Boże, błogosław Polskę, błogosław naszą Ojczyznę

- powiedział Andrzej Duda i schodząc z mównicy sejmowej, podał rękę m.in. b. premierowi Donaldowi Tuskowi i innym posłom.

Sejm X kadencji został wybrany w wyborach 15 października. 117 spośród 460 posłów debiutuje w ławach sejmowych, 27 wróciło do nich po przerwie. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska PO, .N, IPL, Zieloni, Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Lewica oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter