30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze po nominacji prof. Fuszary: nowa pełnomocnik nieprzyjazna rodzinie

Ocena: 0
2619
20140722 18:31
aw, tw / Warszawa (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
 
Prof. Fuszara została 22 lipca pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania. Zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która została posłanką do Parlamentu Europejskiego z ramienia PO. Jest prawniczką i socjologiem. Jest dyrektorką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, pracuje w Katedrze Antropologii i Socjologii Obyczajów i Prawa ISNS UW, kieruje także Ośrodkiem Badań Społeczno-Prawnych nad Sytuacją Kobiet. To ona powołała wraz prof. Bożeną Chołuj w 1996 r. Gender Studies, czyli Podyplomowe Studia nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci, w ramach ISNS UW. Były wtedy pierwszym tego typu studium w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Prof. Fuszara ma bardzo określone przekonania, które nie sprzyjają rodzinie – uważa Kapela. – Nie wiem, czy w sytuacji ostrego spięcia i podziału między obywatelami wybór osoby z podejściem ideologicznym jest dobry. Czy jej stosunek do spraw równości będzie bezstronny? – zastanawia się Kapela.

Wiceprzewodnicząca Związku Dużych Rodzin Trzy Plus przypomniała, że ostatnią minister ds. równego traktowania, która prowadziła autentyczny dialog ze wszystkimi środowiskami kobiecymi w Polsce – zarówno z feministkami jak i działaczkami katolickimi – była Elżbieta Radziszewska. Natomiast jej następczyni Agnieszka Kozłowska-Rajewicz całkowicie wykluczyła z debaty środowiska katolickie i tradycyjne, które liczebnie wciąż przeważają.

Zdaniem Kapeli, pewną nadzieję daje jednak fakt, że prof. Fuszara przyjęła zaproszenie i wzięła udział w konferencji "Gender w oczach specjalistów", którą w styczniu tego roku zorganizowała KAI . – Może jednak da się odnowić kontakty nowej pani pełnomocnik ze środowiskami reprezentującymi dużą część Polaków, dla dobra nas wszystkich – powiedziała.

"Po nowej pełnomocnik można się spodziewać propagowania feministycznego sposobu widzenia rzeczywistości i zaostrzenia kursu w tej dziedzinie" – uważa z kolei prof. Aleksander Stępkowski, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Prof. Małgorzata Fuszara jest osobą od lat głęboko zaangażowaną w upowszechnianie feministycznego sposobu spoglądania na rzeczywistość. Niewątpliwie można po niej się spodziewać działań propagujących to stanowisko światopoglądowe i znacznie wykraczających, tak jak to miało miejsce dotychczas, poza przewidziany prawem europejskim zakres zadań organu odpowiedzialnego za problematykę antydyskryminacyjną" – komentuje nominację prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris".

"Dodatkowo, techniczne kompetencje i biegłość Pani Profesor w tym obszarze każą spodziewać się zaostrzenia kursu. Myślę, że integralność i poszanowanie konstytucyjnych praw rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z ich przekonaniami, podobnie jak zasada bezstronności światopoglądowej państwa, wymagać będą teraz jeszcze większej troski ze strony społeczeństwa obywatelskiego niż za kadencji poprzedniej pani pełnomocnik. Również przedsiębiorcy mogą się obawiać w większym stopniu rządowego poparcia dla ograniczeń wolności umów i swobody gospodarczej przewidzianych w nowelizacji prawa antydyskryminacyjnego, która jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie" – ocenia prof. Stępkowski.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter