6 maja
czwartek
Judyty, Jakuba, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konferencja bliskowschodnia "to prestiż dla Polski"

Ocena: 0
269

Były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss uważa, że konferencja bliskowschodnia w Warszawie może służyć "zbadaniu wspólnego podejścia do planów pokojowych". Jak powiedział, ważne może być ujawnienie "nawet kawałka" planu USA co do przyszłości Izraela i Palestyny.

fot. PAP/Paweł Supernak

"Taka konferencja, tyle uczestników, to jest prestiż dla Polski, a prestiż daje siłę” – tak o konferencji bliskowschodniej mówił w środę w RMF FM były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. "Taka konferencja jak w Davos jest od rynku do spraw gospodarczych, a tu będzie rynek do spraw politycznych. Ale nie perski rynek, bo Persji nie będzie" – dodał nawiązując do nieobecności na warszawskim spotkaniu przedstawicieli Iranu.

Weiss powiedział, że konferencja może służyć "zbadaniu wspólnego podejścia do planów pokojowych". "Jeżeli się ujawni na tej konferencji nawet kawałek planu Stanów Zjednoczonych, prezydenta Trumpa, co do przyszłości procesu pokojowego, np. czy wróci do tezy dwóch państw - państwa izraelskiego i państwa palestyńskiego - i wtedy stolica palestyńskiego państwa byłaby w drugiej części Jerozolimy (…) Wtedy ta konferencja będzie ważniejsza" – podkreślił.

Były przewodniczący Knesetu zaznaczył także, że nieobecność Trumpa nie umniejsza znaczenia konferencji. "Przyjechali wiceprezydent Pence i sekretarz Pompeo. To jest dwójka bardzo ważna w tych sprawach międzynarodowych" – powiedział.

Weiss wypowiedział się także o kontaktach Izraela z państwami Grupy Wyszehradzkiej. Powiedział, że problem mają z Węgrami. "Węgry nie bardzo podobają się Izraelczykom, że Orban, że ta partia antysemicka w parlamencie. To jest otwarta rana. Z Polską mieliśmy otwarte rany, ale my je cały czas goimy” – stwierdził były ambasador.

"Nie wiem, jakie interesy będą na stole, wiem konkretnie, że aktywność polityczna w tych czasach jest ważna" - dodał Weiss zauważając, że i dla Polski i dla Izraela konferencja bliskowschodnia wypada w roku wyborczym. Powiedział, że premierowi Netanjahu bardzo potrzebny jest sukces, nie chciał jednak sprecyzować, co konkretnie premier Izraela chciałby na konferencji osiągnąć.

Zapytany o fakt, że władze szwedzkie nie zgodziły się we wtorek na ekstradycję do Polski stalinowskiego sędziego Stefana Michnika, Szewach Weiss odmówił wypowiedzi podkreślając, że "to jest głęboka sprawa jednak wewnętrzna polska".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
«Ja jestem drogą i prawdą, i życiem».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 14, 6-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter