20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko Turcja-Holandia

Ocena: 0
544

Spór turecko-holenderski pokazał, że rosnąca obecność muzułmanów w Europie może prowadzić do niespodziewanych konfliktów międzynarodowych. A i w polityce wewnętrznej krajów europejskich kwestia imigrantów odgrywa coraz większą rolę.

fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Tuż przed niedawnymi wyborami w Holandii zwolennicy tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana usiłowali w tym kraju zorganizować wiec poparcia dla niego. Bo Erdogan chce wzmocnić swoją władzę i usiłuje do tego przekonać także miliony Turków żyjących w Europie. To musiało doprowadzić do starcia. I choć lider holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders, który hasło walki z imigrantami uczynił swoim znakiem rozpoznawczym, nie wygrał wyborów, to zdecydowanie rośnie w siłę.

 

Holenderski zakaz

Wielki wiec miejscowych Turków z poparciem dla prezydenta Erdogana w związku z planowanym referendum w sprawie poszerzenia jego uprawnień miał się odbyć w Rotterdamie. Ankara potraktowała sprawę bardzo poważnie, ale w sposób dość niespotykany, i to na skalę światową: wysłała na wiec Mevlüta Çavuşoglu, szefa tureckiego MSZ. Samolot z ministrem na pokładzie już był w powietrzu, gdy władze Holandii wydały mu zakaz lądowania. MSZ Holandii oświadczyło, że wezwania tureckich władz do przeprowadzenia masowej demonstracji w Holandii stanowiło zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. I trudno się dziwić: w Rotterdamie mogło dojść do tragedii, do starć zwolenników i przeciwników Erdogana czy do przepychanek Turków z przeciwnikami imigracji. A w środku tej burzy – szef dyplomacji innego państwa!

Na decyzję Hagi bardzo nerwowo zareagował turecki prezydent, określając Holandię mianem „faszystowskiej” i mówiąc o „pozostałościach nazizmu” w tym kraju oraz grożąc nieokreślonymi „konsekwencjami”. Premier Holandii Mark Rutte oświadczył w odpowiedzi: „rozumiem, że oni [władze w Ankarze – przyp. red.] są źli, ale nie pozwolimy na szantaż ze strony Turków”. Później także minister Çavuşoglu mówił, że decyzja Hagi jest „rasistowska i faszystowska”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 14 (600), 2 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -