25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Posiedzenie Senatu

Ocena: 0
361

We wtorek Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która zakłada, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać do poziomu 6 proc. PKB w 2025 r.

fot. PAP/Leszek Szymański

Senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych niedawno senatorów poprzednich kadencji – Teresy Urniaż–Grabowskiej, prof. Jerzego Kłoczowskiego i Kazimierza Pawełka.

Przed godz. 15 obrady Senatu zostaną przerwane w związku ze zbierającym się w Sejmie Zgromadzeniem Narodowym. Przed połączonymi Izbami parlamentu prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. Tego dnia przypada 150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców niepodległej Polski.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać do poziomu 6 proc. PKB w 2025 r. Rządowa nowelizacja przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB – ma on być osiągnięty w 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później – 4,86 proc.

Wtorkowe obrady rozpoczęły się od rozpatrzenia nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, dotyczących jakości benzyny i olejów napędowych oraz promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

W porządku obrad jest też nowelizacja podatku od towarów i usług, która wprowadza w podatku VAT mechanizm tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Mechanizm zakłada, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego firma ma ograniczony dostęp.

Według uzasadnienia rządu, nowela ma doprowadzić do ograniczenia patologii polegającej na wyłudzeniach VAT z użyciem tzw. znikających podatników. Ma też zapewnić większe dochody podatkowe, większą pewność działalności gospodarczej i równość zasad konkurencji. Wprowadzone rozwiązanie opiera się o zmianę technologii w systemie rozliczeń międzybankowych. Umożliwi ona podatnikowi zapłatę swojemu kontrahentowi faktury VAT w dwóch strumieniach finansowych: w strumieniu netto i w strumieniu VAT.

Senat zajmie się też ustawą o dystrybucji ubezpieczeń, której celem jest zwiększenie ochrony klientów zawierających umowy ubezpieczenia. Przygotowana przez rząd ustawa stanowi implementację przepisów unijnych dotyczących zarówno dystrybucji ubezpieczeń, jak i pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Ustawa ma w ślad za unijną dyrektywą wzmocnić ochronę klienta zawierającego umowę ubezpieczenia. Zakłada, że klienci będą korzystać z jednakowej ochrony niezależnie od różnic między kanałami dystrybucji ubezpieczeń. Dystrybutorami ubezpieczeń będą pośrednicy ubezpieczeniowi, jak i zakłady ubezpieczeń. Celem ustawy jest też zapewnienie niezakłóconej konkurencji między podmiotami oferującymi ubezpieczenia.

Klient ma otrzymywać odpowiednie informacje o produkcie ubezpieczeniowym i dystrybutorze ubezpieczenia. Ponadto, ustawa zobowiązuje dystrybutorów ubezpieczeń do uczciwego, rzetelnego i profesjonalnego postępowania, zgodnie z najlepiej pojętym interesem klientów. Wszystkie informacje mają być klientom "przekazywane w sposób prosty i zrozumiały".

W porządku obrad są też zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, której celem jest zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2018 r. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu.

Kolejny punkt obrad Senatu to nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Przewiduje ona, że zasoby informatyczne Ministerstwa Finansów zostaną zcentralizowane.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter