16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent odznaczył opozycjonistów

Ocena: 0
5850
Ks. Mateusz Matuszewski, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, został dziś odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną z lat 80. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Odznaczonych zostało w sumie 56 osób.

Prezydent podkreślił, że 13 grudnia to data zła i bolesna, ale w takich złych momentach zawsze było widać najlepiej, gdzie jest prawda i odwaga, a gdzie jest ich brak. - Ile razy wręczam odznaczenia osobom, szczególnie zasłużonym dla polskiej niepodległości, myślę i jestem przekonany, że wręczam je tym osobom, które wyrastały ponad przeciętną, nie tylko w wiernej służbie Rzeczypospolitej, ale też w osobistej odwadze - mówił prezydent Komorowski.

Odznaczenia zostały przyznane 56 osobom "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej, publicznej i społecznej, za popularyzowanie wiedzy o najnowszej historii Polski".

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Piotr Andrzejewski, Magdalena Bedyńska, Anna Dodziuk, Anna Fedorowicz, Janusz Grzelak, Krystyna Gutowska, Adam Jankiewicz, Zofia Jankiewicz, Ewa Kolipińska, Bogumiła Kowalska, Piotr Krasucki, Antoni Libera, Agnieszka Maciejowska, Piotr Mańka-Winiecki, Janusz Okrzesik, Romana Orlikowska-Wrońska, Adam Piechowski, Nicole Radziwiłł, Halina Rolleder, Andrzej Smirnow, Halina Suwała, Hanna Szmalenberg, Jolanta Szostek, Teresa Szostek, Eligiusz Włodarczyk i Barbara Wyrzykowska.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Wiesława Bielańska, Maria Dłużniewska, Władysław Dłużniewski, Barbara Felicka, Teresa Florczak, Barbara Grzechynka, Jacek Gutowski, Elżbieta Jasińska, Jacek Kolipiński, Eugeniusz Krystian, Anna Łyżwańska-Klemm, ks. Mateusz Matuszewski, Elżbieta Misiak-Bremer, Leszek Nowak, Maria Nowicka-Marusczyk, Iwona Olejniczak, Joanna Piechowska, Lija Pentkowska, Jan Rzymełka, Anna Skrzeszewska, Halina Skrzydlewska, Ewa Smolińska, Maria Tyszkiewicz, Janina Werpachowska, Stefania Wilkiel, Elżbieta Woszczyk, Julita Wroniak-Mirkowicz, Jerzy Wysocki i Czesław Andrzej Żak. Pośmiertnie uhonorowano nim Tomasz Mirkowicza, za „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”.

Krzyż Wolności i Solidarności prezydent wręczył Bolko Skowronowi.

Ks. Mateusz Matuszewski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Ma 58 lat, pełni funkcję konsultora Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, jest doktorem teologi, liturgistą i ekumenistą, ceremoniarzem biskupim diecezji warszawsko-praskiej. W 2006 r. był przewodniczącym Komisji Liturgicznej Episkopatu Polski ds. Pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski.

Ukończył studia magisterskie na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej i studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Po studiach magisterskich zaangażował się w działalność opozycyjną. W stanie wojennym pracował w Prymasowskim Komitecie Pomocy Uwięzionym i jako łącznik między redakcją Tygodnika "Mazowsze" a Regionalnym Komitetem Wykonawczym NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze. Był zaangażowany w ukrywanie Zbigniewa Bujaka i Wiktora Kulerskiego.

2011-12-13 15:59:00
im, prezydent.pl / Warszawa (KAI), mz
fot. PAP/Jacek Turczyk
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 czerwca

"Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe"

Dziś w Kościele: niedziela XI tygodnia zwykłego - uroczystość Najświętszej Trójcy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-31 ; Ps 8,4-5.6-7.8-9 ; Rz 5, 1-5 ; J 16,12-15.
+ komentarz Tygodnika Idziemy
+ komentarze Bractwa Słowa BożegoNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -