18 września
środa
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rewolucja nad Dniestrem

Ocena: 0
666

Po pomarańczowej rewolucji i Majdanie to kolejna wielka zmiana na Ukrainie, tyle że całkowicie demokratyczna, przy użyciu kart wyborczych.

fot. strona inernetowa Prezydenta Ukrainy

Dotychczasowi politycy zostali odsunięci od władzy, a po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy większość w Radzie Najwyższej uzyskała jedna partia – i to zupełnie nowa. Sługa Ludu ma w ukraińskim parlamencie 253 deputowanych na 450 (z czego 28 miejsc z Krymu i Donbasu pozostaje nieobsadzonych).

Sługa Ludu – bo tak tłumaczyć należy ukraińskie określenie Słuha naroda (narod to po ukraińsku lud, naród zaś to nacja) jest ugrupowaniem nowego prezydenta, aktora i producenta filmowego Wołodymyra Zełenskiego. A Słuha naroda to serial komediowy, w którym Zełenski grał nauczyciela, nieoczekiwanie wybranego na prezydenta.

Do tej pory największą frakcję parlamentarną miała prorosyjska Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, która w 2012 r. wprowadziła do Rady Najwyższej 185 posłów.


 

Zupełnie nowi politycy

Powyborcze dane pokazują, że naprawdę doszło do rewolucji: w nowej Radzie Najwyższej trzy czwarte deputowanych to zupełni nowicjusze. Aż 323 z 450 nie było wcześniej deputowanymi, 167 z nich wybrano w sposób proporcjonalny, a 156 – w okręgach jednomandatowych (ukraińska ordynacja przewiduje mieszany system wyborczy: partie mogą zgłosić listy kandydatów na szczeblu centralnym i wystawiać swych przedstawicieli w okręgach).

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -