7 maja
wtorek
Gizeli, Ludmily, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Idzie nowe w Ameryce

Ocena: 0
1199

O wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA oraz obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Polsce rozmawiali 12 listopada goście „Salonu Dziennikarskiego”. Program prowadził Michał Karnowski.

Dlaczego Donald Trump?

Wybór Amerykanów a polskie interesy

Narodowe Święto Niepodległości

 

Bartosz Węglarczyk (Onet.pl)

Kto zdecydował?

Kandydaci inaczej opisywali problem Stanów Zjednoczonych. Hillary Clinton mówiła, że pozostawiona sama sobie została klasa średnia. Donald Trump mówił o klasie robotniczej, pracującej, i to jego diagnoza została lepiej przyjęta przez Amerykanów. Zaskoczył mnie rozmiar zwycięstwa Trumpa – 306 głosów elektorskich przy 232 Clinton, chociaż gdy latem ubiegłego roku przemierzyłem południe USA, widziałem, że nastroje buzują. O wyniku wyborów zdecydowali głównie biali Amerykanie z małych miejscowości i regionów wiejskich, z niskim i średnim wykształceniem, ofiary zmian, przez które ich kraj przechodzi przez ostatnie 20 lat. Wskutek globalizacji i przenoszenia firm za granicę stracili pracę, zmniejszyły się ich zarobki itp. To ludzie, których dochody wzrosły realnie w latach 1945-75 o 80 proc., ale od tamtej pory spadły o połowę.

 

Piotr Zaremba („W Sieci”)

Podważył dogmat

W USA nie ma jednego establishmentu, są przynajmniej dwa: liberalny i republikański. Trump przeciwstawił się obu, przedstawiając nową ofertę programową. To pierwszy kandydat, który tak mocno poruszył kwestię globalizacji i jej konsekwencji dla Ameryki. Przez lata dogmat liberalnej globalizacji, która wszystko usprawiedliwia, bo wolny rynek światowy jest czymś nie do zakwestionowania, był także wartością republikanów. Niektórzy porównują Trumpa do Ronalda Reagana, ale on chwalił wolny rynek światowy, natomiast Trump zaczął pytać, dlaczego Amerykanom ucieka praca. Choćby pomysł, żeby obłożyć chińskie towary cłami, jest podważeniem pewnego dogmatu. Niemniej nie mam wrażenia, że Trump jest wizjonerem – to raczej chytry marketingowiec, który wyczuwa wiatr historii.

 

ks. Henryk Zieliński („Idziemy”)

Lepsza niż dyplomacja

Polonia zasadniczo poparła Trumpa. Ona lepiej zna amerykańską rzeczywistość niż my, którzy oceniamy ją z zewnątrz. Wpływ Polonii na politykę USA jest większy niż najlepszego nawet polskiego ministra spraw zagranicznych czy ambasadora. Gdyby zorganizowana Polonia potrafiła korzystać ze swoich wpływów – a to jest 10-milionowa społeczność – i artykułowała polskie cele polityczne, byłaby skuteczniejsza niż działania naszej dyplomacji.

 

Piotr Semka („Do Rzeczy”)

Było bezpieczniej

Zasmuciło mnie, że duża część telewizyjnych dzienników nie uczyniła ważnego punktu z przemówienia prezydenta RP w dniu 11 listopada. Jego wystąpienie było bardzo koncyliacyjne, wzywał do zasypywania różnic. Andrzej Duda w wielu przypadkach pokazuje własne zdanie. Dla zdrowej sytuacji w obozie PiS ta równowaga między Dudą, Jarosławem Kaczyńskim i Beatą Szydło powinna być, chociaż wszyscy wiedzą, że liderem jest Kaczyński.

Obca jest mi tradycja ONR i „Falangi”, ale chodzę na Marsze Niepodległości, żeby dowiedzieć się, jak tam jest, bo w wieczornych wiadomościach różnie się je potem relacjonuje. W tym roku naprawdę był to marsz bardziej niepodległości niż narodowców. Uczestniczyło w nim wiele rodzin z dziećmi, które czuły się bezpiecznie. Niemal wyeliminowano wybuchające petardy, a straż porządkowa była niezwykle dobrze zorganizowana, nie pojawiały się żadne swobodne grupy kibiców.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio. Omówienia poszczególnych odcinków można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Idziemy nr 47 (581), 20 listopada 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 maja

Wtorek, VI Tydzień wielkanocny
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 5-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter