5 lutego
niedziela
Agaty, Adelajdy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Władza i opozycja

Ocena: 0
1409

Gośćmi Jacka Karnowskiego w studiu TVP Info byli Piotr Semka („Do Rzeczy”), Maciej Pawlicki, Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba („W Sieci”, Wpolityce.pl).

Artykuł Anne Applebaum

Prezydent w USA

Entropia opozycji

Problemy władzy

Co z ustawą antyaborcyjną?

Piotr Semka

Na rynku opinii

Minister Waszczykowski nie powinien wypowiadać się w sprawie tekstu Anne Applebaum o katastrofie smoleńskiej. Już w czasach Lecha Wałęsy były spory, czy urzędnicy prezydenccy powinni zabierać w takich sprawach głos. Choć Anne Applebaum jest potężniejsza pod względem rynku opinii od tysiąca ministrów, to ten stereotyp, że polityk to jest coś władnego, a publicysta to biedny obrońca płomyczka demokracji, jest bardzo silny.

 

Piotr Zaremba

Jednoczenie przez podział

Pozbycie się Kamińskiego czy Niesiołowskiego raczej powinno się Platformie przysłużyć. Nie są to ludzie, którzy dodają jakiegoś esprit, raczej odwrotnie – kompromitują. Jednocześnie pojawia się jednak wrażenie sypania się. I to oczywiście dla Platformy jest niedobra wiadomość. W ogóle cała opozycja przeżywa taki proces, jaki przechodziła kiedyś prawica, potem trochę lewica po upadku Millera, tzn. tworzenie się grupek, wzajemne oskarżanie, jednoczenie przez podział.

 

Piotr Skwieciński

Brak hamulców

Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w sytuacji, w której rozmaite zewnętrzne wobec partii czynniki ograniczające różnego rodzaju pokusy i ciągoty zostały osłabione bądź zdemontowane. Nie uważam, że niesłusznie. Bo np. przywrócenie prokuratury rządowi jest dobrym posunięciem. Tym niemniej tworzy inną sytuację psychologiczną, niż gdyby prokuratura była od ministra sprawiedliwości niezależna. Jest wojna z Trybunałem Konstytucyjnym i też tworzy wśród ludzi władzy poczucie, że jesteśmy od wszystkiego niezależni. A jeśli do tego dodać atmosferę o charakterze rewolucyjnym, że w zasadzie dopiero teraz Polska odzyskała niepodległość, poczucie stu procent słuszności i postępującą słabość opozycji, to zaczyna się bardzo duży problem. Rozwiązywać go można tak, jak Jarosław Kaczyński: strachem, dyscyplinowaniem obozu. Ale na ile skuteczne mogą być tylko takie czynniki?

 

Maciej Pawlicki

Koniec aliansu?

Jak spór o ustawę antyaborcyjną przełoży się na mapę polityczną i relacje prawicy z lewicą? Bo w kwestiach gospodarczych mamy trójkąt, w którym w bardzo wielu kwestiach to, co chce zrobić Prawo i Sprawiedliwość, może liczyć na poparcie lewicy. Natomiast ta sprawa odświeży wszelkie podziały. Czy lewica się na tym odbuduje? Uważam, że ta ustawa powinna być procedowana. Natomiast ci, przeciw którym prawicowo-lewicowy był alians niebezpieczny, zacierają ręce.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio. Omówienia poszczególnych odcinków można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER
Idziemy nr 40 (574), 2 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter