4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowacja wydaliła rosyjskiego dyplomatę. Był szpiegiem

Ocena: 0
1474

Premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował w środę o wydaleniu z kraju rosyjskiego dyplomaty, który prowadził działalność szpiegowską. Pellegrini dodał, że działania te były wymierzone w Słowację i jej sojuszników.

fot. Kisistvanpeter, pixabay, CC0

„Na podstawie informacji wywiadu wojskowego 22 listopada bieżącego roku pracownik dyplomatyczny attachatu wojskowego ambasady Federacji Rosyjskiej został uznany za persona non grata” – powiedział szef słowackiego rządu. Dodał, że Rosjanin miał 48 godzin na opuszczenie placówki i wyjechał w tym czasie ze Słowacji. Według Pellegriniego dyplomata prowadził działalność szpiegowską niezgodną z zasadami Konwencji Wiedeńskiej.  „Nasza orientacja polityczna jest bardzo jasna, jeszcze raz deklarujemy, że jest proeuropejska i proeuroatlantycka. Z Federacją Rosyjską mamy standardowe stosunki i przeprowadziliśmy to zgodnie ze wszystkimi dyplomatycznymi zwyczajami i zasadami. Jestem zadowolony, że to było respektowane i ta osoba opuściła terytorium Słowacji, tak jak należało” – skomentował wydalenie dyplomaty Pellegrini. 

Media zwróciły uwagę, że w związku z próbą otrucia w marcu byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala Słowacja nie wydaliła żadnego rosyjskiego dyplomaty, jak zrobiła to część państw NATO i UE. Na konsultacje wezwany był ambasador z Moskwy. 

Przypomniano także ostatni raport Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS), który został opublikowany w maju i który dotyczył 2017 roku. W tym dokumencie, bez wskazywania konkretnych krajów, SIS stwierdziła, że przeciwko Słowacji prowadzona jest działalność zagranicznych tajnych służb. Podkreślono, że ta aktywność skierowana jest nie tylko przeciwko Słowacji, ale także przeciwko sojuszom, do których Słowacja należy. SIS podkreśliła także, że monitorowanie obcej działalności odbywa się w ścisłej współpracy z partnerskimi służbami państw NATO i UE.

Media przypomniały także, że za szpiegostwo w roku 2004 wydalony został jeden z pracowników dyplomatycznych rosyjskiej ambasady, co zakończyło się podobnym krokiem ze strony Moskwy. Według serwisu Aktuality.sk do uznania rosyjskiego dyplomaty za persona non grata doszło także w 2003 roku, ale wówczas tej informacji nie upubliczniono. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter