25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trump podpisał ustawę, która kończy najdłuższy shutdown w historii USA

Ocena: 0
468

Po pięciu tygodniach zakończył się najdłuższy shutdown w historii USA. Jak poinformował Biały Dom, prezydent Donald Trump podpisał w piątek wieczorem czasu lokalnego ustawę, która zapewnia finansowanie rządu federalnego do 15 lutego.

Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Wcześniej projekt ustawy, który jest wynikiem porozumienia między prezydentem i Kongresem, zaakceptowały jednogłośnie Senat i Izba Reprezentantów.

Prezydent Donald Trump oświadczył w piątek, że osiągnął tymczasowe porozumienie z Kongresem, które ma umożliwić zakończenie trwającego 35 dni, najdłuższego w historii Stanów Zjednoczonych częściowego zawieszenia działania rządu federalnego (shutdown).

Porozumienie zakłada wznowienie na trzy tygodnie (do 15 lutego) działań rządu. W tym czasie Demokraci, którzy mają większość z Izbie Reprezentantów, Republikanie i Biały Dom mają znaleźć rozwiązanie sporu dotyczącego finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem.

"Prezydent zaakceptował nasze żądanie, by najpierw umożliwić wznowienie prac rządu, a dopiero potem dyskutować o bezpieczeństwie granic" - powiedział w piątek lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Prezydent domaga się od Kongresu 5,7 mld dolarów na realizację tego projektu. Nie zgadzają się na to Demokraci, którzy uważają pomysł Trumpa za fanaberię opłacaną z pieniędzy podatników. Budowa muru na granicy z Meksykiem była sztandarową obietnicą Donalda Trumpa w kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Amerykański przywódca ostrzegł w piątek, że jeśli Kongres nie zapewni "uczciwego porozumienia" do 15 lutego, to ponownie doprowadzi do zawieszenia rządu federalnego lub użyje swoich uprawnień w sprawie nadzwyczajnej sytuacji na granicy z Meksykiem.

W związku z shutdownem funduszy na bieżącą działalność nie otrzymywało 9 z 15 departamentów reprezentowanych w gabinecie, m.in. Departament Stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu i sprawiedliwości. Ok. 800 tys. urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracowało bez wynagrodzenia. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter