27 października
wtorek
Iwony, Sabiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wojna o przyszłość Kaukazu

Ocena: 1
577

Walki w Górskim Karabachu to nie jakiś mało znaczący, lokalny konflikt, ale wojna, która może doprowadzić do zmiany układu sił nie tylko w tym regionie.

fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Muzułmański Azerbejdżan walczy z najstarszym, chrześcijańskim państwem świata – Armenią. Ten pierwszy wspierany jest przez muzułmańską Turcję, a Armenia przez chrześcijańską Rosję. Turcja i Rosja od wieków były wrogami. W ostatnim okresie doszło do wyraźnego ocieplenia stosunków między tymi krajami, a prezydenci Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin znajdowali sposoby, by się porozumieć. Ale teraz chodzi o coś zupełnie innego.

Dla Moskwy i Armenia, i Azerbejdżan leżą w strefie jej wpływów. Dostarczała broń jednym i drugim i nie dopuszczała do pogłębiania się konfliktów między nimi. Gdy Armenia gotowa była podpisać układ stowarzyszeniowy z Unią Europejską, Moskwa zmusiła ją do wycofania się, grożąc utratą wsparcia. Teraz Azerbejdżan najwyraźniej usiłuje się wydostać spod rosyjskiej kurateli. I Turcja mu w tym pomaga. Jest to więc wojna o to, jaki ma być Kaukaz – muzułmański, jak chcą tego Turcy, czy też związany z Rosją, jak pragnie tego Kreml. Pamiętajmy przy tym, że na Kaukazie obok Azerów żyją inne ludy wyznające islam, w tym Czeczeni i Dagestańczycy – a obok Ormian także taki starożytny, chrześcijański naród jak Gruzini.

 


CO TO NAGORNYJ KARABACH?

Gdy na początku lat 90. poprzedniego stulecia do Polski dotarły informacje o konflikcie w tym regionie, nie bardzo było wiadomo, jak tłumaczyć rosyjską nazwę „Nagornyj Karabach”. Jedni pisali „Górny Karabach”, a inni „Górski Karabach”. Okazało się, że ta druga nazwa jest właściwa, bo Karabach dzieli się na dwie części o odmiennym charakterze geograficznym i narodowościowym: zachodnią – zamieszkany niemal wyłącznie przez Ormian Górski Karabach oraz wschodnią – Nizinny Karabach, gdzie żyją wyłącznie Azerowie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (782), 18 października 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 04 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 października

Wtorek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 5,21-33; Ps 128,1b-5; Łk 13,18-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter