29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na dzień dobry

Ocena: 0
3722

Są też zwolennicy jajek na miękko, jajecznicy z boczkiem, kiełbasek na gorąco czy naleśników. Te bardziej pracochłonne śniadania jadamy głownie w weekendy. – U nas w domu dzieci wprowadziły tradycję, że zawsze w sobotę jemy razem jajecznicę na pieczarkach, wędzonej kiełbasie, cebuli, przyprawach i czosnku – mówi Klaudia Kowalewska, mama bliźniąt Ani i Piotrka.


Młodzi i aktywni najczęściej zjadają na śniadania płatki zbożowe i musli z mlekiem lub jogurtem. – Nie wymaga to długich przygotowań, wystarczy pamiętać, aby kupić świeże mleko i co jakiś czas płatki, których wybór w sklepie jest ogromny: czekoladowe, zbożowe, z suszonymi owocami lub zwykłe kukurydziane. I nawet jeśli zaśpisz na wykłady albo na pierwszą zmianę, to zjedzenie śniadania zajmie ci trzy minuty! – zachwala Zbyszek Kocuń, student marketingu i zarządzania.

Na amerykańską modę śniadaniową coraz głośniej narzekają jednak dietetycy, ostrzegając, że gotowe musli, reklamowane jako zdrowy składnik śniadania, zawierają za dużo cukru i tłuszczu, a za mało błonnika. Kwestia kalorii jest oczywiście sporna. Wszystko zależy od dodatków.

Trzecia kategoria to „śniadanie nic”, czyli mocna czarna kawa – zamiast całej reszty. Tę należy jednak pozostawić bez komentarza, bo jak wiadomo śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znane przysłowie mówi: śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Tymczasem według statystyk śniadanie przed wyjściem do pracy codziennie spożywa 73 proc. kobiet i tylko 48 proc. mężczyzn.

Jest wiele sposobów na szybkie i pożywne śniadanie: od serków i jogurtów, wafli ryżowych czy pumpernikla do jednorazowych opakowań płatków śniadaniowych, których zapas możemy schować w szufladzie biurka. Zalecana jest też bułeczka pełnoziarnista z jajkiem lub serkiem twarogowym, do tego kawałek żółtego sera, pomidor i plasterek chudej wędliny. A do picia szklanka mleka, kawa zbożowa, zielona herbata bądź sok owocowy.


Twarożek po polsku
10 dkg chudego twarogu • jogurt naturalny • szalotka lub młoda cebulka • 3 pomidorki czereśniowe • koperek • pieprz • sól

Twaróg rozkruszyć, wymieszać z dwiema łyżkami jogurtu i posiekaną szalotką, doprawić pieprzem i solą, ułożyć na wierzchu połówki pomidorków, posypać koperkiem. Podawać z ciemnym pieczywem.



Marta Kawalec
Idziemy nr 38 (315), 18 września 2011 r.
fot. Marta Kawalec

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter