30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karta Dużej Rodziny

Ocena: 0
530

Karta Dużej Rodziny uprawnia m.in. rodziców do zniżek na bilety do kina czy filharmonii, a także do wielu innych, oferowanych przez różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne.

fot.wikipedia.pl/CC0

Karta Dużej Rodziny uprawnia m.in. rodziców do zniżek na bilety do kina czy filharmonii, a także do wielu innych, oferowanych przez różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne. Są to m.in. zniżki na przejazdy kolejowe – 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne,

Wniosek o wydanie KDR składa się w instytucji, która w gminie zajmuje się jej wydawaniem. Jeśli ktoś z rodziny mieszka w innej gminie, wniosek należy złożyć dodatkowo w jego gminie. Wniosek można złożyć również przez internet.

Prawo do posiadania KDR przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej. Oznacza to rodzinę, w której rodzice mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na ich wiek. Członkami rodziny wielodzietnej są rodzice, w tym rodzice zastępczy lub osoby prowadzący rodzinny dom dziecka, małżonkowie rodziców oraz dziecko, także objęte pieczą zastępczą, a także osoby przebywające w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka.

Prawo do KDR przysługuje dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o jej przyznanie co najmniej troje dzieci wychowuje się w rodzinie wielodzietnej. Prawo to przysługuje dziecku do ukończenia 18 lat albo ukończenia 25, jeżeli się ono uczy w szkole. Bez ograniczeń wiekowych KDR przysługuje w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Karty nie otrzymają rodzice, których sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub którym ja ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił ich władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie co najmniej trojga dzieci w pieczy zastępczej. Nie otrzymają jej również rodzice zastępczy lub prowadzący rodzinny dom dziecka, jeżeli sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.

Raz nabytego prawa do KDR nie tracą rodzice, nawet w przypadku zmian mających wpływ na istnienie tego uprawnienia, np. po ukończeniu przez dzieci 18 lub 25 lat. Małżonek rodzica, któremu przyznano KDR, również nie traci prawa do jej posiadania mimo wystąpienia zmian mających wpływ na istnienie tego uprawnienia, chyba że rodzic zmarł, utracił prawo do posiadania KDR, małżeństwo zostało unieważnione albo rozwiązane przez rozwód, albo sąd orzekł o nieistnieniu małżeństwa.

Z kolei dziecko, któremu przyznano KDR, nie traci prawa do jej posiadania odpowiednio do ukończenia 18 lub 25 lat mimo utraty tego uprawnienia przez rodziców lub zmniejszenia się liczby dzieci, które wchodziły w skład rodziny wielodzietnej. W przypadku gdy rodzicom posiadającym KDR urodziło się dziecko lub przyjęli oni dziecko w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, dziecko to nabywa prawo do posiadania KDR mimo utraty tego uprawnienia przez pozostałe dzieci z danej rodziny wielodzietnej, np. z powodu ukończenia wieku uprawniającego do jej posiadania.

 

Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter