29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oznaczenie towarów na paragonie

Ocena: 0
2504
Wprowadzone w kwietniu 2013 roku nowe przepisy dotyczące oznaczania towarów na kasach fiskalnych spowodowały wiele wątpliwości u podatników. Zgodnie z par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia o kasach fiskalnych paragon fiskalny zawiera m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.

Pojęcie jednoznacznej identyfikacji towaru wprowadziło spore zamieszanie wśród podatników, również dlatego, że nie wszystkie kasy fiskalne mają techniczną możliwość zastosowania takiego rozwiązania. Ponadto powstały wątpliwości co do oznaczenia na kasie różnych produktów tego samego rodzaju. Z tego powodu Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej ogłosiło wyjaśnienia dotyczące „jednoznacznej nazwy na paragonie fiskalnym”.

Można w nim przeczytać m.in.: „Jeżeli przykładowo podatnik dokonuje sprzedaży pięciu odmian jabłek i wszystkie są w jednakowej cenie, podatnik może, co do zasady, zaprogramować w kasie nazwę np. «jabłka». Jeżeli jednak podatnik sprzedaje np. pomidory i pomidory na gałązce, przy czym oba towary mają różną cenę za kilogram, powinien, co do zasady, oddzielnie je identyfikować. Sposób prowadzenia jednoznacznej identyfikacji ma zatem ścisły związek z asortymentem oferowanym przez podatnika”. To wyjaśnienie powinno pomóc podatnikom, zwłaszcza tym, którzy oferują dużą liczbę produktów i często zmieniają asortyment, a możliwości ich kas fiskalnych są ograniczone.

Dalej Ministerstwo Finansów wyjaśnia, iż dokonując interpretacji § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia o kasach fiskalnych, stanowiącego o konieczności jednoznacznej identyfikacji towarów i usług, należy mieć na uwadze § 36 tego rozporządzenia, ponieważ na mocy tego przepisu przepis o jednoznacznej identyfikacji towarów i usług podatnicy użytkujący kasy nieposiadające możliwości technicznych spełnienia wymagań w nim określonych stosują odpowiednio (tzn. stosują przepis § 8 ust. 1 pkt 6 z uwzględnieniem możliwości technicznych kasy).

Przede wszystkim podatnicy powinni pamiętać, że nie jest możliwe oznaczenie produktów oferowanych do sprzedaży poprzez przypisanie towaru do grupy towarowej, np. „pieczywo” czy „warzywa/owoce”. Takie oznaczenie, zgodnie z nowymi przepisami, będzie niewystarczające. Należy więc tak zaprogramować kasę fiskalną, aby wyodrębnić na niej poszczególne produkty oferowane do sprzedaży.

Podsumowując wyjaśnienia dotyczące pojęcia jednoznacznej identyfikacji towarów na kasach fiskalnych, ministerstwo konkluduje, iż podatnicy nie są obowiązani z tego tytułu wymieniać „starych” kas na nowe, gdyż brak odpowiednich możliwości technicznych w „starych” kasach nie powoduje, że nie mogą być one stosowane dla rozliczeń podatkowych. Jeśli natomiast podatnik uznałby, że jakaś dodatkowa funkcja oferowana w nowych kasach byłaby atrakcyjna dla niego biznesowo – wówczas podatnik może wymienić „starą” kasę na tę nową – jest to jednak decyzja podatnika.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 39 (420), 29 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter