26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podwyższenie macierzyńskiego

Ocena: 0
2519

Świadczenie rodzicielskie od 1 stycznia 2016 roku jest wypłacane w związku z urodzeniem dziecka. Przysługuje ono osobom, które po urodzeniu dziecka nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, ponieważ nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Miesięcznie kwota świadczenia rodzicielskiego wynosi 1000 złotych i jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Wysokość tego zasiłku jest ustalana na podstawie miesięcznego przychodu, od którego jest naliczana składka chorobowa w wysokości 2,45 proc.

Uzależnienie wysokości zasiłku od kwoty przychodu może spowodować, że w konkretnym przypadku wysokość zasiłku macierzyńskiego wypłacanego osobom ubezpieczonym będzie niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego wypłacanej osobom, które nie podlegają temu ubezpieczeniu. Zatem, zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od świadczenia rodzicielskiego, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Płatnik zasiłku, np. ZUS lub pracodawca, ma więc obowiązek podwyższyć kwotę zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego.

Osoba, której przysługuje podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, nie musi składać żadnego wniosku o wypłatę. To płatnik zasiłku – po ustaleniu, że w danym miesiącu jego wysokość jest niższa niż świadczenie rodzicielskie – ma obowiązek wyliczyć wysokość oraz wypłacić kwotę podwyższenia. Natomiast osoba, której zasiłek macierzyński w danym miesiącu będzie niższy od kwoty 1000 złotych, składa płatnikowi oświadczenie, czy otrzymuje zasiłek macierzyński z jednego tytułu, czy też z więcej niż jednego tytułu.

Jeżeli zasiłek macierzyński jest wypłacany z więcej niż jednego tytułu, a zasiłek wypłaca inny płatnik niż ZUS, osoba ta wskazuje płatnika zobowiązanego do naliczenia i wypłaty podwyższenia zasiłku. Ponadto osoba uprawniona do zasiłku z więcej niż jednego tytułu ma obowiązek przedstawić płatnikowi, który dokonuje wypłaty podwyższenia, zaświadczenie od pozostałych płatników zasiłku o okresie wypłaconego zasiłku macierzyńskiego i kwocie tego zasiłku pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaświadczenie powinno być składane za każdy miesiąc, celem prawidłowego ustalenia podwyższenia zasiłku macierzyńskiego za dany miesiąc.

Kwota podwyższenia zasiłku macierzyńskiego jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, podobnie jak świadczenie rodzicielskie. Płatnik ma natomiast obowiązek wykazać ją w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS za osoby ubezpieczone w danym miesiącu.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 2 (536), 4-10 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter