29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przerwy na karmienie

Ocena: 0
278

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy, wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż cztery godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy nie przekracza sześciu godzin dziennie, przysługuje jedna przerwa na karmienie.

Przerwy udzielane są na wniosek pracownicy, na podstawie jej oświadczenia, że karmi dziecko piersią. O udzielanie przerwy na karmienie piersią pracownica może wystąpić w każdym czasie, uprawnienie to nie jest również uzależnione od wieku dziecka. Nie istnieją też szczególne wymagania co do tego, jak pracownica ma udowodnić fakt karmienia piersią. Kodeks pracy nie wymaga przedłożenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego tę okoliczność. Do udzielenia przerwy wystarczające powinno być samo oświadczenie pracownicy.

Część pracodawców, a także komentatorów uważa, że pracodawca ma prawo żądać udokumentowania karmienia piersią odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Z kolei Państwowa Inspekcja Pracy uważa, że nie ma podstaw do żądania od pracownicy karmiącej piersią przedstawienia takiego zaświadczenia. Żadne przepisy prawne nie przewidują również obowiązku wystawiania przez lekarzy zaświadczeń o karmieniu piersią.

Swoje stanowisko Państwowa Inspekcja Pracy opiera na przepisach Kodeksu pracy, zgodnie z którymi postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. W konsekwencji wewnętrzne przepisy obowiązujące u pracodawców (np. regulamin pracy, układ zbiorowy pracy) nie mogą ograniczać uprawnień pracowników wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Mogą natomiast przewidywać rozwiązania korzystniejsze dla pracowników, niż Kodeks pracy.

O tym, w jakich porach pracownica może korzystać z przerw na karmienie, decyduje ona sama we wniosku. Przepis określa jedynie, że na wniosek pracownicy przerwy te mogą być udzielane łącznie, np. zamiast dwóch półgodzinnych przerw można wnioskować o udzielenie jednej godzinnej przerwy w czasie dnia pracy. Nie ma również przeszkód, zgodnie z przepisami regulującymi zasady udzielania przerwy na karmienie, aby na wniosek pracownicy zostały one wykorzystane w ten sposób, że pracownica będzie kończyć pracę o godzinę wcześniej lub zaczynać ją o godzinę  później (bądź – w przypadku karmienia dwojga dzieci – o 1,5 godziny). Pracodawca ma obowiązek udzielania przerw zgodnie z wnioskiem pracownicy. Jest więc związany wnioskiem o zastąpienie przerw skróceniem dnia pracy.

Idziemy nr 49 (635), 3 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter