27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

19 VIII 1662: Zmarł Blaise Pascal

Ocena: 0
5266
Jedna kropla miłości jest więcej warta niż ocean dobrych chęci i rozumu – mówił Blaise Pascal. Mija właśnie 350. rocznica śmierci tego wielkiego matematyka, fizyka, filozofa i apologety chrześcijańskiego, twórcy wielu dokonań w odległych od siebie dziedzinach.
Jego życie trwało zaledwie 39 lat (1623-1662). Od wczesnych lat interesował się naukami ścisłymi. Miał 11 lat, gdy napisał pracę na temat dźwięków wydawanych przez wibrujące ciała. Rok później mierzył kąty wewnętrzne trójkąta i z obliczeń wyciągał wnioski. Genialny talent syna umiał dostrzec jego ojciec Etienne, który wolał raczej, aby syn interesował się łaciną i greką. Ostatecznie, za jego zgodą, zdolny nastolatek mógł przysłuchiwać się dyskusjom najwybitniejszych naukowców Europy, wśród nich Kartezjusza, które odbywały się w celi zakonnej francuskiego zakonnika Marina Mersenne`a, minimity (surowszy odłam franciszkanów), filozofa i matematyka. Kiedy 16-letni Pascal swój traktat o stożkach przesłał Mersenne`owi, ten pokazał go Kartezjuszowi. Wtedy najwybitniejszy umysł XVII w. powiedział, że Pascal „zaproponował lepsze opracowania dotyczące stożka niż starożytni”.

W 18. roku życia Pascal zbudował prototyp mechanicznego arytmometru, maszyny zdolnej do wykonywania działań dodawania i odejmowania na ośmiocyfrowych liczbach, nazwanej po latach „kalkulatorem Pascala”. Zbudował ją dla swojego ojca, który był poborcą podatkowym.

Nie były to jedyne osiągnięcia Pascala. Należały do nich niewątpliwie „Traktat o trójkącie arytmetycznym” oraz „O duchu geometrii” – gdzie odkrył podstawy geometrii rzutowej – a także jego wkład w siedemnastowieczną dyskusję uczonych na temat prawdopodobieństwa wygrania w grach hazardowych!

Jako fizyk Pascal zajmował się kwestią zasad rządzących płynami hydraulicznymi, przeprowadzał doświadczenia z barometrami (znalazł dowody świadczące o obecności próżni w rurce barometru, co zaprzeczało tezom Arystotelesa).

Około 30. roku życia Pascal postanowił porzucić badania matematyczne, fizyczne i inne nauki świeckie. Postanowił poświęcić się studiom nad Pismem Świętym, pismom Ojców Kościoła i moralnością chrześcijańską.

W listopadzie 1654 r. uczestniczył w wypadku, w którym konie prowadzące karetę o mało nie pociągnęły jej do rzeki. Przeżył, nie odniósłszy żadnych obrażeń. To wtedy doznał wizji religijnej, po której wyznał: „Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakuba, nie ten filozofów i naukowców”. Kartkę z tym wyznaniem zawsze nosił przy sobie. Początkowo związany był ze środowiskiem jansenistycznym. W tym okresie powstały jego „Prowincjałki”, gdzie krytykował jezuitów za ich kazuistykę. Francuski król Ludwik XIV nakazał spalenie tych utworów.

W 1657 r. w paryskiej kaplicy Port-Royal był świadkiem cudownego uzdrowienia swojej siostrzenicy przez relikwię ciernia z korony cierniowej Jezusa. Dziewczynka cierpiała na wycieki ropy z nosa i oczu. Na pamiątkę tego cudu Pascal wykonał dla siebie emblemat ukazujący oko otoczone koroną cierniową z inskrypcją: „Wiem, komu zawierzyłem”.

Najbardziej znane dzieło teologiczne Pascala to „Myśli”, pierwotnie opatrzone tytułem „Apologia religii chrześcijańskiej”. Są one świadectwem jego głębokiej wiary i przeświadczenia, że Bóg i wiara w Niego rozwiązują wszelkie problemy ludzkiej egzystencji. Jego teologia ma charakter chrystologiczny, a jej centrum stanowi postać Jezusa Chrystusa i pełnia Objawienia i zbawienia, która się w Nim dokonała.

Przez całe życie Pascal był słabego zdrowia, w ostatnich latach nie chciał korzystać z pomocy lekarzy, zwracając uwagę, że „choroba jest naturalnym stanem chrześcijanina”. Najprawdopodobniej zmarł z powodu raka żołądka i być może gruźlicy.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 34 (363), 19 sierpnia 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter