8 grudnia
piątek
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk: oficjalnie rozpoznano 63 tys. rosyjskich zbrodni

Ocena: 0
276

Na Ukrainie trwają zaciekłe walki na froncie, zwłaszcza w okolicach Bachmutu, Sołedaru i Awdijiwki. „Znowu wczorajszy dzień oraz ta noc były po prostu piekielne” – zaznaczył abp Światosław Szewczuk. Rosjanie nie ustają też w ostrzeliwaniu ludności cywilnej. Ale napadnięty naród nie traci ducha. „Możemy się modlić, czynić dobro, a w ten sposób głosić całemu światu prawdę o tym, do czego dochodzi na Ukrainie” – podkreślił hierarcha.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików na zakończenie okresu bezpośrednio po świętach Bożego Narodzenia zaznaczył, że to poprzez zdrowe życie rodzinne mieszkańców jego ojczyzna może zostać odbudowana po wojnie. Zauważył, że zniszczenia dokonane przez agresora są poważne.

97 proc. wszystkich ataków rakietowych dokonanych przez Rosję na Ukrainie kierowano przeciwko ludności cywilnej, przeciwko cywilnym obiektom infrastruktury 

– wskazał hierarcha.

Jedna trzecia ukraińskiego terytorium dzisiaj jest zaminowana. Oznacza to, że Rosja stworzyła na Ukrainie największe na świecie pole minowe… Codziennie odnotowuje się dziesiątki zbrodni wojennych popełnianych przez rosyjskich okupantów na naszej ziemi. Organizacje międzynarodowe oficjalnie do dzisiaj zarejestrowały ponad 63 tys. zbrodni wojennych udokumentowanych zgodnie z wszelkimi międzynarodowymi regułami, ale wiemy, że takich przypadków jest jeszcze setki czy tysiące i nie wszystkie zostały do tej pory rozpoznane oraz udokumentowane

– mówił abp Szewczuk.

Dziękujemy Bogu za każdego uwolnionego jeńca czy zakładnika. Od początku wojny Ukraina zdołała uwolnić 1646 jeńców. Wszyscy oni mówią o okrucieństwach, torturach, katowaniu głodem; wszyscy oni wracają jako prawdziwe żywe szkielety, potrzebując nadzwyczajnie wielkiej troski, leczenia i wsparcia. Pośród tych uwolnionych było 132 cywilów, a reszta to żołnierze. Ale jeszcze wielu Rosja trzyma w więzieniach, w aresztach, brutalnie ich torturując, nie dając żadnego dostępu do nich instytucjom międzynarodowym, żadnej możliwości jakichkolwiek odwiedzin. 50 proc. całej infrastruktury energetycznej jest obecnie uszkodzone – podczas najsroższego momentu chłodnej pory roku. Ale my możemy dzisiaj powiedzieć: Ukraina stoi, Ukraina walczy, Ukraina się modli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu, uroczystość
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławiona jesteś między niewiastami

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter