10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Adwent i Chanuka na KUL

Ocena: 0
434

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zorganizowało wspólne świętowanie Chanuki oraz Adwentu dla społeczności akademickiej i mieszkańców Lublina – miasta wielokulturowego i wieloreligijnego. – Światło świecznika chanukowego i wieńca adwentowego jest organiczną jednością. Ogrzewa i jednoczy – zaznaczył Mieczysław Cisło biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej.

Fot. Tomasz Koryszko/KUL

Wydarzenie „Światła w ciemności" po raz pierwszy organizowane na KUL zgromadziło wiele osób – przedstawicieli środowiska żydowskiego, studentów oraz przechodniów, którzy przyszli przed Gmach Główny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, by uczestniczyć w tym symbolicznym spotkaniu.

Światło toruje drogę do ludzkich serc i jednoczy. Dlatego dziś jesteśmy razem, Żydzi i katolicy. My, katolicy, odkrywamy korzenie judaistyczne, a Żydzi odkrywają braterstwo chrześcijańskiej wiary. To owoc inicjatyw podejmowanych przez uniwersytet, jak choćby powstanie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama Heschela

– mówił bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem w latach 2006-2016.

Jak podkreślił ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL, świecznik chanukowy to znak Starego Testamentu – odzyskania Świątyni Jerozolimskiej, a wieniec adwentowy symbolizuje przyjście Jezusa jako Mesjasza.

Lublin jest miastem wielokulturowym, uniwersyteckim, w którym przed II wojną światową działała Jeszywas Chachmej Lublin, największa talmudyczna uczelnia na świecie. Dzisiaj największy katolicki uniwersytet w Polsce, jakim jest KUL, nawiązuje oraz przypomina o historycznym charakterze miasta

– zaznaczył ks. dr Andrianik.

Świętowanie rozpoczęło się od pieśni Shema Israel, po której wygłoszone zostały dwa komentarze. Żydowski wygłosił kantor Symcha Keller, katolicki natomiast prof. Wojciech Kaczmarek, kierownik Katedry Dramatu i Teatru KUL. Spotkanie zwieńczyło wspólne odśpiewanie pieśni przez kantorów neokatechumenalnych oraz żydowskich.

Światło nas łączy, dzielą rytuały, ale to nie znaczy, że nasze różnice są złe. Człowiek nosi w sobie światło, które promienieje z chanukiji i wieńca adwentowego 

– podsumował Symcha Keller.

Chanuka to doroczne święto żydowskie trwające osiem dni, począwszy od 25 dnia miesiąca kislew (według kalendarza żydowskiego). Upamiętnia ono ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej w roku 165 p.n.e. Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku – chanukiji.

Geneza Chanuki związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce w Świątyni Jerozolimskiej 25 dnia miesiąca kislew 165 lub 164 p.n.e., kiedy władca Syrii i Palestyny, Antioch IV z hellenistycznej dynastii Seleucydów postanowił zmusić Żydów do porzucenia swych obyczajów, tradycji i wiary mojżeszowej i przyjęcia obyczajów greckich.

Centrum Relacji Katolicko-Z?ydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela to jednostka naukowo-edukacyjna, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie. Jej patronem jest Abraham J. Heschel, żydowski teolog, filozof i poeta. Centrum zainaugurowało swoją działalność w październiku br. Jego dyrektorem jest ks. prof. Mirosław Wróbel.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter