15 grudnia
sobota
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas: program "Rodzina Rodzinie" będzie kontynuowany w 2018 r.

Ocena: 0
173

Wspierający ok. 9 tys. syryjskich rodzin program "Rodzina Rodzinie" będzie kontynuowany w 2018 r. – poinformowała w przesłanym we wtorek PAP komunikacie rzeczniczka Caritas Polska Monika Wojtkowiak.

fot. arch. Caritas Polska

Rzeczniczka poinformowała, że darczyńcy za pośrednictwem Caritas Polska przekazali potrzebującym ponad 30 mln zł.

"Rodziny pochodzące z Aleppo i innych miejscowości objętych syryjską wojną wyrażają swoją wdzięczność tysiącom polskich darczyńców, nagrywając filmy, tworząc rysunki i zdjęcia z podziękowaniami" – zaznaczyła. Wojtkowiak dodała, że ze względu na "nadal dramatyczną" sytuację tysięcy syryjskich rodzin program "Rodzina Rodzinie" będzie kontynuowany w rozpoczętym właśnie roku.

Program ten – czytamy w komunikacie – funkcjonuje od jesieni 2016 r. w tysiącach polskich parafii, we wszystkich diecezjach i województwach. Początkowo celem pomocy miało być 20 rodzin, jednak po 14 miesiącach pomoc dociera do ok. 9 tys. rodzin.

Akcja "Rodzina Rodzinie" polega na tym, że indywidualne osoby albo parafie, diecezje lub wspólnoty zakonne deklarują wsparcie finansowe konkretnej syryjskiej rodzinie przez pół roku. Deklarację do wypełnienia można znaleźć na stronie internetowej www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Darczyńca sam wybiera kwotę, jaką chce wesprzeć wybraną rodzinę, a którą co miesiąc będzie wpłacać na wskazane konto. Jedną rodzinę wspiera kilku darczyńców. W ramach projektu można także jednorazowo wpłacić dowolną kwotę.

"Dla wielu to jedyne wsparcie, dzięki któremu mogą przetrwać. Otrzymywane zapomogi finansowe w wysokości od 30 do 50 tys. syryjskich funtów zależą od liczby osób w rodzinie. Pomocą objęte są rodziny ze wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Aleppo" – wyjaśniła Wojtkowiak.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie sekretarz Caritas Polska ks. Marcin Schmidt, na ulicach Aleppo, zwłaszcza w jego zniszczonej części, wciąż setki dzieci nie mają opieki.

"Często chodzą w letnim obuwiu i odzieży, pomimo że obecnie temperatura spada nawet do minus 2 stopni" – napisał ks. Schmidt. Dodał, że w wielu rodzinach, do których dociera pomoc, brakuje ojców – ci albo zginęli na wojnie, albo przepadli bez wieści. "Dzięki pomocy Polaków rodziny mogą zakupić jedzenie, opłacić mieszkanie i nabyć kilka amperów cennej energii elektrycznej" – wyjaśnił ks. Schmidt.

7 stycznia 2018 r. o godz. 20.00 w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich odbędzie się charytatywny koncert kolęd "Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo", w trakcie którego zostanie przeprowadzona zbiórka SMS-owa dla ofiar wojny w Syrii i mieszkańców zniszczonego miasta Aleppo. Podczas koncertu wystąpią artyści Polskiej Opery Królewskiej. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Polska, Caritas Polska i Muzeum Łazienki Królewskie.

Według danych Caritas Polska, obecnie w Syrii koegzystuje 12 Kościołów chrześcijańskich. Przed wojną żyło tu ok. 300 tys. chrześcijan, dziś pozostało ich 30-35 tys.

W Aleppo nadal panują trudne warunki. Prąd jest dostępny przez kilka godzin w ciągu dnia, bardzo wzrosły ceny wynajmu mieszkań, pożywienia, leków, usług medycznych i ubrań. W najtrudniejszej sytuacji są osoby niepełnosprawne, które nie mają zagwarantowanych niezbędnych środków do życia oraz ludzie w podeszłym wieku, nie otrzymujący świadczeń emerytalnych.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -