26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dom Spotkań z Historią przygotowany na ŚDM

Ocena: 0
1045

Dom Spotkań z Historią i Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają na wydarzenia towarzyszące Światowym Dniom Młodzieży: spacer po Śródmieściu Warszawy, kino plenerowe i nocne zwiedzanie wystaw.

2016-07-18 16:01
tk / Warszawa (KAI), mz
fot. dsh.waw.pl

W dniach 21-24 lipca Dom Spotkań z Historią będzie czynny aż do północy. Młodzież z Polski i zagranicy będzie mogła obejrzeć wystawy unikatowych zdjęć archiwalnych Warszawy i Polski z lat 40., 50. i 60. XX wieku.

W Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 będzie można zobaczyć trzy ekspozycje. Pierwsza nosi tytuł "Na nowo. Warszawiacy 1945-55". To ponad dwieście poruszających zdjęć Warszawy i jej mieszkańców z pierwszych lat po wojnie autorstwa polskich fotoreporterów.

Fotografie Feliksa Łukowskiego z czasów wojny prezentowane będą na wystawie "Zapamiętane – niezapisane". To zdjęcia z życia zamojskich wsi w czasie wojny i w latach 50.

Trzecia ekspozycja to "Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji Forum". Prace wybitnego fotografa architektury dokumentują przeobrażenia stolicy. Tę wystawę będzie można zobaczyć na Skwerze im. ks. Twardowskiego.

Dom Spotkań z Historią zaprasza także na spacer po Śródmieściu stolicy „Warszawa – Miasto Feniks”. Będzie to krótka podróż po historii XX wieku Polski i Warszawy. Uczestnicy spaceru odwiedzą zarówno piękne, historyczne rejony miasta, jak i te mniej oczywiste, gdzie PRL-owskie blokowiska stykają się z nowoczesnymi apartamentowcami.

Spacer obejmuje tę samą trasę, lecz odbywa się w różne dni i prowadzony jest po polsku lub angielsku. Spacer poprowadzi Juliusz Lichwa, historyk i przewodnik warszawski.

Także myślą o uczestnikach Dni w Diecezjach – wydarzenia poprzedzającego centralne obchody Światowych Dni Młodzieży przygotowano plenerowe pokazy filmowe na skwerze ks. Twardowskiego. W zamyśle organizatorów ma to być niekonwencjonalna lekcja historii Polski XX wieku. Projekcie poprzedzi wstęp historyka Juliusza Lichwy. Wszystkie filmy z napisami w języku angielskim.

Kino plenerowe pokaże cztery filmy: „Wszystko co kocham” w reż. Jacka Borcucha, „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reż. Rafała Wieczyńskiego, „Miasto 44” Jana Komasy i „Karol – człowiek, który został papieżem” Giacomo Battiato.

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.

Dom Spotkań z Historią (DSH) powstał w 2005 roku z inicjatywy Ośrodka KARTA. Od marca 2006 działa jako instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy. DSH zajmuje się historią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter