19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Zenari: w Syrii więcej osób umiera z powodu braku opieki medycznej

Ocena: 0
2054

Jest rzeczą sprawdzoną, że więcej osób umiera z powodu braku odpowiedniej opieki medycznej, niż z powodu walk, czy wybuchu bomb – powiedział nuncjusz apostolski w Syrii odnosząc się do tragicznej sytuacji tamtejszej służby zdrowia.

fot. pixabay.com

Kard. Mario Zenari dodał, że problem pogarsza fakt, iż według danych Światowej Organizacji Zdrowia dwie trzecie personelu medycznego opuściło ten kraj.

Przypomniał także, że każda wojna przynosi śmierć w wyniku rosnącego ubóstwa i coraz trudniejszych warunków życia. – Ci, którzy mieli kiedyś pracę – stwierdził – mogli nawzajem sobie pomagać. Teraz z powodu jej braku nie ma nawet i takiego wsparcia. Zdaniem nuncjusza apostolskiego w Syrii prawie 70 procent ludności żyje w skrajnej nędzy. Jeżeli ktoś zachoruje musi leczyć się sam, nie może liczyć na żadną pomoc.

Wobec tych wyzwań Kościół w Syrii, we współpracy ze Stolicą Apostolską i przy pomocy Papieża, postanowił wesprzeć trzy szpitale, dwa w Damaszku i jeden w Aleppo, aby mogły funkcjonować i przyjmować wszystkich potrzebujących bez wyjątku. Akcja jest częścią projektu „Otwarte szpitale”.

– Jeśli ktoś jest ubogi, drzwi zostaną przed nim otwarte i zostanie mu zapewniona najlepsza opieka, bez względu na to, czy ma na imię Piotr, czy Mohammed - podkreślił kardynał Zenari – Wszyscy będą mile widziani, bez względu na różnice religijne. Mimo, że to tylko kropla w morzu potrzeb i nie możemy w ten sposób rozwiązać zagrożeń sanitarnych, chcemy cały czas być znakiem miłosierdzia Papieża i Kościoła w Syrii - dodał.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter