13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mafia lekowa

Ocena: 0
2255

Cierpią pacjenci i traci budżet państwa. Nielegalny wywóz leków z Polski za granicę kwitnie. Czy uda się zlikwidować ten przestępczy proceder?

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

– Leki, zamiast trafiać z hurtowni do apteki, a następnie do pacjenta, trafiają z apteki, lub częściej z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, do innej hurtowni, skąd są wywożone za granicę – mówi Michał Trybusz, radca Głównego Inspektora Farmaceutycznego. – Według różnych szacunków, mowa tu o produktach leczniczych wartych 1,5-2 mld zł rocznie!

– Od dłuższego czasu, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, mamy problem z zaopatrzeniem apteki w niektóre leki. Zwracamy się do hurtowni farmaceutycznych i ciągle są braki. Obecnie najbardziej brakuje leków na krzepliwość krwi, na przykład Clexane. Próbujemy szukać przez portale internetowe, odsyłamy pacjentów do lekarza, aby wypisał inny preparat. Zdesperowani pacjenci mówią, że byliby gotowi zapłacić więcej, byle kupić. Problem w tym, że określone leki są wywożone są za granicę, stąd brak ich w Polsce – mówi kierownik jednej z aptek w Ostrołęce.

Nielegalny wywóz leków z Polski za granicę nie jest niczym nowym. Proceder trwa od kilkunastu lat. Regulacje wprowadzone w lipcu 2015 r. w polskim prawie farmaceutycznym – zwłaszcza okrzyczane „apteki wyłącznie dla farmaceutów” – okazały się nieskuteczne.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (681), 28 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter