23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miejsce mądrej miłości

Ocena: 0
477

Kolorowe sale z tablicami interaktywnymi, roześmiane dzieci… Już od progu wyczuwa się atmosferę ciepła i bezpieczeństwa. Przedszkole prowadzone przez siostry urszulanki w Legionowie, istnieje od 2012 r. Rozwija kreatywność, jednocześnie stawiając na wysoki poziom nauki języków obcych. Ale przede wszystkim kształtuje wartości chrześcijańskie i patriotyzm.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz/Idziemy

O osiągnięciach placówki świadczą liczne dyplomy i statuetki, które zajmują imponującą część holu. Wiele przedszkoli z dużo dłuższym stażem pracy nie może się pochwalić nawet połową takiego dorobku. Co takiego wyróżnia to miejsce?

 


NOSIĆ W SERCU

Tu dzieci nie oglądają typowych bajek, ale filmy dydaktyczne. Dużo się bawią, zdrowo odżywiają i świetnie mówią po angielsku. W przedszkolu Sióstr Urszulanek Najświętszej Maryi Panny z Gandino przystań znajdują maluchy z orzeczeniem o niepełnosprawności.

– W tym roku mamy już wyposażoną salę do integracji sensorycznej, więc dzieciom niepełnosprawnym zapewniamy wszystkie zajęcia terapeutyczne. Zatrudniamy psychologów i pedagogów specjalnych, czym wyróżniamy się na tle innych przedszkoli, także katolickich – opowiada s. Edyta Gawrysiuk. – Ale zasadnicza różnica pomiędzy przedszkolem państwowym a katolickim jest taka, że my przekazujemy wartości chrześcijańskie. To podstawa, i kiedy rodzice przychodzą zapisać dziecko, wybór tym jest podyktowany. Dodatkowo różni nas sposób przekazywania tych wartości. Według naszego charyzmatu robimy to, idąc za pomysłem św. Anieli Merici, która żyła w XVI w. we Włoszech. Ona wymyśliła pedagogikę miłości, czyli podchodzenie do każdego dziecka indywidualnie. Koncentrujemy się nie na grupie, ale na dziecku, które stawiamy w centrum zainteresowania. Dla nas liczy się każda jego potrzeba. Tak, jak najbardziej trzeba wymagać, ale przede wszystkim, jak mówiła Aniela Merici, każdego wychowanka należy mieć wyrytego w sercu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -