12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młodzi liderzy poszukiwani!

Ocena: 0
776

Rusza nabór do trzeciej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Program skierowany jest do młodych, zaangażowanych społecznie uczniów, którzy chcą zrealizować własny projekt dla społeczności lokalnej.

fot. mat. pras.

Uczestnicy wezmą udział w bezpłatnym wakacyjnym wyjeździe, gdzie wspólnie z tutorami i wybitnymi gośćmi – przedstawicielami życia publicznego – będą przygotowywać się do przeprowadzenia swojej inicjatywy. Każdy uczestnik Akademii otrzyma również stypendium na kolejny rok szkolny.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy mają pomysł na projekt skierowany do lokalnej społeczności i chcieliby się dowiedzieć, jak go skutecznie przeprowadzić. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń fundacja wybierze autorów najlepszych pomysłów, których zaprosi do udziału w wakacyjnej „szkole letniej”, gdzie uczestnicy poznają tajniki zarządzania projektami. W programie m.in. indywidualne warsztaty z trenerami i edukatorami rozwoju osobistego oraz spotkania z wybitnymi gośćmi. Przygotowane podczas wakacyjnego kursu projekty zostaną zrealizowane jesienią.

– Na Akademię Liderów przyjeżdżają ludzie z całej Polski, ale nawet nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele jest osób takich jak ja. Przyszłam do programu, bo chciałam wraz z koleżanką, aby osoby niepełnosprawne poczuły się ważne, żeby wiedziały, że komuś na nich zależy i że są bardzo wartościowi. Pomysł pojawił się już dawno, ale nie wiedziałyśmy, czy damy sobie radę z taką wielką inicjatywą. Na szczęście ktoś wyszedł nam naprzeciw. To Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja – mówi Paulina z Lipna, uczestniczka drugiej edycji programu, która wraz z koleżanką zrealizowała projekt „Nasi (nie)pełnosprawni przyjaciele”.

Do programu można zgłaszać projekty społeczne i historyczne dotyczące promocji kultury i tożsamości lokalnej, działań charytatywnych, aktywności na rzecz rodziny i samopomocy oraz nawiązujące do wydarzeń historycznych Polski.

Projekty można zgłaszać do 15 maja przez formularz dostępny na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia.

Dotychczas w Akademii Liderów udział wzięło blisko 100 uczniów, którzy zorganizowali kilkadziesiąt lokalnych wydarzeń, angażując w udział całe społeczności. Tylko w zeszłym roku powstały takie inicjatywy, jak "Panie, Panowie! Do Mazura…!", gdzie uczniowie z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach wzmacniali poczucie tożsamości historycznej i promowali kulturę poprzez taniec narodowy. We Wrześni odbył się uroczysty koncert z okazji 11 listopada zorganizowany w ramach projektu „Skazani na (nie)pamięć”. Brodnicę opanowała „Cyrkowa epidemia”, w ramach której dzieci niepełnosprawne brały udział w zajęciach z elementami sztuki cyrkowej. W mieście odbyła się również gra miejska pt. "Kryptonim Pamięć", w której udział wzięło aż 17 zespołów.

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku. Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku. Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter