18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niska skuteczność in vitro na Mazowszu

Ocena: 0
1095

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podzieliło się z mieszkańcami Mazowsza dotychczasowymi wynikami prowadzonego tam od półtora roku programu in vitro. Wynika z nich, że skuteczność tej metody starania się o dziecko wyniosła nieco ponad 11 proc.

Fot. ZEISS-Microscopy-flickr-CC-BY-SA

Program in vitro dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczął się 24 września 2019 r. Przeznaczono na jego realizację do końca 2022 roku z kieszeni mieszkańców Mazowsza 6,66 mln zł. Był realizowany przez dwa ośrodki w Warszawie i jeden w Płocku. Starająca się o dziecko para w ramach programu miała prawo do refundacji trzech zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego, maksymalnie do kwoty 6 000 zł na jedną procedurę, oraz 20 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym maksymalnie do kwoty 3,6 tys. zł.

Do 19 października 2020 roku, czyli niecałe przez 13 miesięcy zgłosiło się do programu 1350 par, z ktorych do procedury zapłodnienia pozaustrojowego zakwalifikowano 779 par.
Jak informuje samorząd województwa, przeprowadzono 524 procedury zapłodnienia pozaustrojowego, potwierdzonych zostało 228 ciąż i urodziło się 24 dzieci. Daje to statystycznie skuteczność w granicach 43,5 proc. gdy chodzi o poczęcie z pomocą procedury in vitro dziecka i niecałe 4,6 proc. dzieci urodzonych w skutek sięgnięcia po tę metodę radzenia sobie z kłopotami bądź niemożnością poczęcia dziecka.

Mimo to zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o wydłużeniu okresu realizacji programu o kolejne 3 lata i przyznaniu nań dodatkowych 10,5 mln zł. - Pozwoli to na dofinansowanie dodatkowych 1750 procedur in vitro - podano w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Z najnowszych danych Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dotyczących realizacji programu in vitro dla mieszkańców Mazowsza wynika, że do 16 kwietnia 2021 roku, czyli w nieco ponad półtora roku do programu zgłosiło się 1773 par, do procedury zakwalifikowano 1161 par. Przeprowadzono 918 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, czego wynikiem jest 410 ciąż i 104 dzieci.

Z poniższych, własnych danych, którymi chwali się Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wynika, że nagle, po dodatkowym dofinansowaniu, w ciągu ostatniego pół roku o niemal 150 proc. wzrosło tempo kwalifikowania par do in vitro, o 175 proc. - wykonywanych zabiegów. Z kolei w porównywalnym czasie urodziło się czterokrotnie więcej dzieci. To ostanie jednak dziwi najmniej zważywszy na to, że dotyczy to dzieci poczętych już wcześnej.
Dane samorządy mazowieckiego wskazują także, że przez minione pół roku na procedury in vitro mogło zostać wydrenowanych nawet do 6 mln zł z liczącego 10,5 mln zł budżetu programu do końca 2025 roku. A to wszystko z kieszeni mieszkańców Mazowsza, w sytuacji widocznego już zmęczenia finansów publicznych pomocą związaną z przeciwdziałaniem skutkom pandemii koronawirusa.

Powyższe dane dają w końcu wiedzę o statystycznej skuteczności stosowana na Mazowszu refundowanej procedury in vitro. "Przyspieszenie" nie podniosło znaczne statystyk. Od końca września 2019 roku do połowy kwietnia 2021 roku skuteczność ta wynosi - wg szacunków Urzędu Marszałkowskiego - nieco ponad 44,5 proc. gdy chodzi o poczęcie z pomocą procedury in vitro dziecka i 11,33 proc. dzieci urodzonych.

Mówiąc o procedurze zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro należy pamiętać i powtarzać, że - w przeciwieństwie do sięgnięcia po np. zdobycze naprotechnologii - nie jest to metoda leczenia niepłodności. In vitro nie leczy niepłodności, ponieważ nie jest procedurą cokolwiek leczącą, a jedynie "obchodzącą dookoła" problem niepłodności. Kobiety - nawet po ich zapłodnieniu i urodzeniu dziecka - na ogół pozostają nadal bezpłodne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter