13 listopada
środa
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

One mają osobowość

Ocena: 4.83333
718

- W najruchliwszym, najgłośniejszym i najbardziej rozświetlonym reklamami miejscu świata stanął jeden z jeżdżących po USA autobusów, w których ciężarne kobiety mogą wykonać USG - opowiada dr Anita Stola, neonatolog z Phoenix w stanie Arizona, w rozmowie z Moniką Odrobińską.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Co 4 maja wydarzyło się na Times Square w Nowym Jorku?

W tym najruchliwszym, najgłośniejszym i najbardziej rozświetlonym reklamami miejscu świata stanął jeden z jeżdżących po USA autobusów, w których ciężarne kobiety mogą wykonać USG. Wiele z nich rezygnuje wówczas z aborcji. Do tego autobusu wsiadła Abby Johnson i dała poznać tysiącom ludzi noszone pod sercem dziecko.

Abby Johnson – bohaterka książki i filmu „Nieplanowane”?

Tak, to jej ósme dziecko. Na telebimie widać było obraz wykonywanego jej USG, a przez megafony słychać było bicie serca jej dziecka. Powtarzała za lekarzem, co widzi, wreszcie sama powiedziała: „To jest dziecko. To nie jest kot, nie pasożyt. To człowiek, któremu bije serce, z własnym DNA, który jest oddzielony od mojego ciała”. Było to krótko po tym, jak w stanie Nowy Jork wprowadzono prawo do aborcji do 36. tygodnia ciąży. Przed pokazem zebrane na Times Square grupy pro-life i pro-choice się przekrzykiwały, teraz nagle zapadła niesamowita cisza.

Na polskie ekrany film „Nieplanowane” jeszcze nie zdążył wejść, a już spotkał się z bojkotem. Jeden z argumentów: to, co widziała Abby na monitorze USG, nie jest prawdą. Co Pani na to jako neonatolog?

W rzeczywistości procedury aborcyjne w klinikach Planned Parenthood nie dopuszczają wykorzystywania USG. Wykorzystywane jest tylko raz – gdy tuż przed zabiegiem ma wykazać wiek ciąży, bo od tego zależy koszt aborcji. Pacjentka jest w tym czasie pod narkozą, by nie widziała obrazu i nie słyszała bicia serca dziecka. Potem aparat wyjeżdża z sali.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 listopada

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 6,1-11; Ps 82,3-4.6-7; Łk 17,11-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -