30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamiętamy o rzezi Woli

Ocena: 0
1107
Uroczystość, upamiętniająca te tragiczne wydarzenia odbyła się 5 sierpnia na skwerze pod pomnikiem Ofiar Rzezi Woli. Obecność przybyłej z wyspy Sylt przewodniczącej władz lokalnych nie była przypadkowa; przez 12 lat jej poprzednikiem był kat Warszawy, grupenfurer SS Heinz Reinefarth. Po wojnie był burmistrzem Westerlandu i deputowanym do Landtagu.

– Na Woli stąpamy po ludzkich prochach, mamy do czynienia z nieznanym nie żołnierzem, a cywilnymi mieszkańcami, mordowanymi metodycznie, w sposób zorganizowany – mówiła burmistrz dzielnicy Wola Urszula Kierzkowska. Stwierdziła też, że obecność na uroczystości delegacji z wyspy Sylt jest wyjątkowym gestem szacunku i pojednania.

Proszę o wybaczenie – mówiła burmistrz Westerlandu Petra Reiber. Z ubolewaniem podkreśliła, że Polacy i Niemcy połączeni są ciemną przeszłością, za którą powinni wstydzić się wszyscy Niemcy. – Stawiamy czoło przeszłości, sprawa Heinza Reinefartha nie powinna być spychana w podświadomość i zapomniana – podkreśliła. Pani Reiber wyjaśniła też, jak to się stało, że kat Warszawy uniknął odpowiedzialności – był zręcznym prawnikiem, korzystał z fałszywych świadectw kompanów, w Niemczech Zachodnich był negatywny stosunek do PRL, której władze żądały ekstradycji zbrodniarza. W efekcie nigdy nie został ukarany. – Nie możemy naprawić zła, ale możemy prosić o przebaczenie, pamiętać i zrobić wszystko, aby te straszne czyny nie mogły wydarzyć się powtórnie – podkreśliła burmistrz Reiber.

Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa mówił o odsłonięciu 31 lipca br. w Westerland tablicy informującej, że w latach 1951-1963 funkcję burmistrza sprawował kat Warszawy Heinz Reinefarth. „Zawstydzeni pochylamy się nad ofiarami z nadzieją na pojednanie”
– czytamy na tablicy. – Taki gest nie był łatwy, ale tylko prawda i żywa pamięć są drogą do pojednania” – stwierdził min. Kunert.

W tym samym dniu na skwerze obok Pomnika Ofiar Woli została otwarta wystawa, przedstawiająca zdjęcia dzielnicy, fotografie dowódców SS, obrazująca m.in. powojenne losy Heinza Reinefartha.

W uroczystości wzięli udział powstańcy, mieszkańcy dzielnicy Wola, posłowie Sejmu RP, przedstawiciele władz lokalnych, poczty sztandarowe.

KAI
Idziemy nr 33 (465), 17 sierpnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter