30 maja
wtorek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pandemia ujawniła słabą komunikację w rodzinach

Ocena: 4.95
480

Pandemia pokazuje, że wiele małżeństw przeżywa kryzys i nie zawsze potrafi sobie z nimi poradzić – mówiła na antenie Radia Plus Radom dr Kamila Rzepka z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej. Chodzi głównie o niewłaściwą komunikację między małżonkami oraz rodzicami a dziećmi.

W piątek 19 marca papież Franciszek zainaugurował Rok Rodziny „Amoris Laetitia – radość miłości”. Jego obchody mają służyć pogłębionej refleksji nad ewangeliczną wizją rodziny oraz wartością ludzkiego życia.

Kryzysy były, są i powiem więcej - są potrzebne do tego, by małżonkowie wzrastali w tej miłości. Ale z drugiej strony pandemia pokazała skalę występowania tych kryzysów, z którymi wiele małżeństw nie zawsze potrafi sobie poradzić

– powiedziała rozgłośni Radia Plus dr Rzepka z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej. Tylko w 2020 r. w ramach pracy tamtejszej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej „Domowe Ognisko” udzielono 636 porad dla małżeństw.

Do „Domowego Ogniska” zgłaszają się małżeństwa, które w czasie kwarantanny przebywały ze sobą przez 2 czy 3 tygodnie i stwierdzały, że nie mają o czym ze sobą rozmawiać.

To problemy wynikające z braku komunikacji. Wyzwaniem dla nas jest wspieranie małżonków w uczeniu się na nowo tych relacji. Nigdy nie jest za późno, by uczyć się, patrzeć na drugą osobę jako dar, a nie tylko przez pryzmat robienia zakupów czy opłacania rachunków

– powiedziała Kamila Rzepka.

Jej zdaniem, praktyka pokazuje, że ten problem dotyczy wszystkich małżeństw, tych z małym stażem, ale i tych, które doświadczają tzw. „pustego gniazda”.

A więc tych związków, kiedy dzieci wyprowadzają się z domu, idą na studia lub zakładają swoje rodziny, a ich rodzice przestają ze sobą rozmawiać, bo nie pielęgnowali swoich więzi i komunikacji między sobą. Dlatego tak ważne jest, by zawsze, nie tylko z racji trwającego Roku Rodziny, wykorzystać każdą chwilę na pogłębianie relacji w małżeństwie, rodzinie. Cieszymy się, że papież Franciszek zachęca do pogłębiania właśnie tych relacji w małżeństwach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 maja

Środa, święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter