15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsza w Polsce

Ocena: 0
838

W łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki otwarto w czwartek pierwszą w Polsce poradnię i klinikę diagnostyki i leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn. W uroczystości wziął udział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Placówkę pobłogosławił łódzki biskup pomocniczy Marek Marczak.

Na nowym oddziale znajdzie się 30 łóżek i dwie sale operacyjne z najnowocześniejszym w Polsce wyposażeniem, także do badań laparoskopowych, sale pooperacyjne, gabinety zabiegowe oraz poradnia do leczenia pacjentów w trybie zewnętrznym.

Podczas uroczystości minister zdrowia wskazał, że łódzka klinika diagnozowania i leczenia niepłodności jest pierwszą z szesnastu, które zostaną otwarte na terenie całego kraju. – To historyczne wydarzenie, nie tylko dla Łodzi, ale w skali całego kraju. Łódzka klinika, jak i te, które powstaną, będą miejscem gdzie będzie się leczyło tych, którzy borykają się z problemem niepłodności oraz gdzie będzie się dawało im nadzieję na to, że w przyszłości będą mogli zostać rodzicami – podkreślił minister Radziwiłł.

Z kolei profesor Krzysztof Szaflik z kliniki ginekologii, rozrodczości i terapii płodu wyjaśnił czym jest bezpłodność oraz wskazał na przyczyny i czynniki ryzyka, które obecne są zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. – Niepłodność jest narastającym problemem społecznym i zdrowotnym – mówił profesor Szaflik. – Brak możliwości posiadania potomstwa ma ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczne dotkniętych nim par małżeńskich. Prokreacja obejmuje nie tylko wymiar fizyczny, psychiczny i emocjonalny ale także społeczny – dodał.

Poświęcenia nowej poradni i kliniki dokonał łódzki biskup pomocniczy Marek Marczak. W krótkim słowie nawiązał do czytań mszalnych czwartku IV tygodnia adwentu, gdzie mowa jest o dziękczynieniu Anny za dziecko, które otrzymała. – Wszyscy możemy Panu Bogu podziękować za to miejsce, w którym jak wierzę, wiele osób będzie mogło także podziękować Bogu i ludziom za nowe życie. Chcemy prosić Pana Boga za tych, którzy tu pracują i za tych, którzy tu będą przybywać, by dotknął ich cud nowego życia – podkreślił biskup.

W Instytucie pracuje wielu wybitnych lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, zajmujących się kobietą przed porodem dziecka, w jego trakcie i po nim. W nowopowstałej poradni i klinice pacjenci będą mogli skorzystać z porady lekarskiej specjalistów z takich dziedzin, jak: ginekologia, andrologia, urologia, endokrynologia, immunologia, psychologia i genetyka. Tak bogaty zespół specjalistów będzie spieszył z pomocą wszystkim tym, którzy chcą, a z uwagi na chorobę nie mogą mieć swego dziecka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -