25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsza w Polsce

Ocena: 0
858

W łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki otwarto w czwartek pierwszą w Polsce poradnię i klinikę diagnostyki i leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn. W uroczystości wziął udział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Placówkę pobłogosławił łódzki biskup pomocniczy Marek Marczak.

Na nowym oddziale znajdzie się 30 łóżek i dwie sale operacyjne z najnowocześniejszym w Polsce wyposażeniem, także do badań laparoskopowych, sale pooperacyjne, gabinety zabiegowe oraz poradnia do leczenia pacjentów w trybie zewnętrznym.

Podczas uroczystości minister zdrowia wskazał, że łódzka klinika diagnozowania i leczenia niepłodności jest pierwszą z szesnastu, które zostaną otwarte na terenie całego kraju. – To historyczne wydarzenie, nie tylko dla Łodzi, ale w skali całego kraju. Łódzka klinika, jak i te, które powstaną, będą miejscem gdzie będzie się leczyło tych, którzy borykają się z problemem niepłodności oraz gdzie będzie się dawało im nadzieję na to, że w przyszłości będą mogli zostać rodzicami – podkreślił minister Radziwiłł.

Z kolei profesor Krzysztof Szaflik z kliniki ginekologii, rozrodczości i terapii płodu wyjaśnił czym jest bezpłodność oraz wskazał na przyczyny i czynniki ryzyka, które obecne są zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. – Niepłodność jest narastającym problemem społecznym i zdrowotnym – mówił profesor Szaflik. – Brak możliwości posiadania potomstwa ma ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczne dotkniętych nim par małżeńskich. Prokreacja obejmuje nie tylko wymiar fizyczny, psychiczny i emocjonalny ale także społeczny – dodał.

Poświęcenia nowej poradni i kliniki dokonał łódzki biskup pomocniczy Marek Marczak. W krótkim słowie nawiązał do czytań mszalnych czwartku IV tygodnia adwentu, gdzie mowa jest o dziękczynieniu Anny za dziecko, które otrzymała. – Wszyscy możemy Panu Bogu podziękować za to miejsce, w którym jak wierzę, wiele osób będzie mogło także podziękować Bogu i ludziom za nowe życie. Chcemy prosić Pana Boga za tych, którzy tu pracują i za tych, którzy tu będą przybywać, by dotknął ich cud nowego życia – podkreślił biskup.

W Instytucie pracuje wielu wybitnych lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, zajmujących się kobietą przed porodem dziecka, w jego trakcie i po nim. W nowopowstałej poradni i klinice pacjenci będą mogli skorzystać z porady lekarskiej specjalistów z takich dziedzin, jak: ginekologia, andrologia, urologia, endokrynologia, immunologia, psychologia i genetyka. Tak bogaty zespół specjalistów będzie spieszył z pomocą wszystkim tym, którzy chcą, a z uwagi na chorobę nie mogą mieć swego dziecka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -