23 stycznia
czwartek
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska i Izrael będą wspólnie świętować swoje rocznice państwowości

Ocena: 0
1151

Z inicjatywy ambasadorów Izraela i Polski w USA, Rona Dermera i Piotra Wilczka podczas wspólnego przyjęcia wydanego w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie zostanie uczczona 70. rocznica powstania państwa Izrael i 100. rocznica odrodzenia Polski.

fot. PAP/EPA/MARKUS HEINE

Przyjęcie w rezydencji ambasadora RP zostanie wydane w poniedziałek (wtorek czasu polskiego), w drugą noc żydowskiego święta Chanuka, obchodzonego w Izraelu i diasporach żydowskich na całym świecie.

Uroczystość w rezydencji ambasadora RP będzie, jak stwierdzili w oficjalnym zaproszeniu ambasadorowie Polski i Izraela, „okazją do świętowania kulturalnych, kulinarnych i socjalnych związków Polski i Izraela”.

Przyjęcie uświetni koncert w wykonaniu wokalistki i multiinstrumentalistki Oli Bilińskiej, która wykona w języku jidysz tradycyjne utwory folkloru żydowskiego w nowej interpretacji. Bilińska podczas tegorocznego 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie została - jako pierwsza wokalistka - uhonorowana Nagrodą Ireny Sendler. Nagrodę ufundowała działająca w San Francisco i w Warszawie - odpowiednio - Fundacja Taubego (Taube Philantropies) i Ośrodek Taubego (Taube Center Warsaw).

Przyjęcie w rezydencji ambasadora RP zorganizowane w drugą noc Chanuki jest kolejną już imprezą wspólnie przygotowaną w tym roku przez ambasady Izraela i Polski.

W kwietniu bieżącego roku ambasada RP wspólnie z ambasadą Izraela podczas Dni Pamięci Holokaustu zorganizowały w siedzibie Departamentu Stanu uroczystość, upamiętniającą 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim oraz dokonania Ireny Sendler, która w okresie II wojny światowej ocaliła życie przynajmniej 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Święto Chanuka jest obchodzone przez osiem kolejnych dni w celu upamiętnienia cudownego wydarzenia po zakończeniu Powstania Machabeuszy w Izraelu w latach 160- 167 p.n.e., kiedy zapalona przed ołtarzem w Świątyni Jerozolimskiej lampka oliwna, która z reguły płonęła tylko przez jedną dobę, paliła się przez 8 dni.

Z tą przypowieścią związany jest zwyczaj zapalania każdej kolejnej z 8 nocy Chanuki na specjalnym świeczniku – chanukii - jednej świecy. 

Ceremonia zapalenia pierwszej świecy na chanukii ustawionej przed Białym Domem odbyła się w niedzielę po zapadnięciu zmroku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 stycznia

Bogu zaufam, nie będę się lękał
Dziś w Kościele: czwartek, II tydzień zwykły, dzień powszedni
Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 18,6-9.19,1-7; Ps 56 (55),2-3.9-10.12-13; Mk 3,7-12
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -