22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska inspiruje

Ocena: 4.8
895

Media głównego nurtu w Hiszpanii i Portugalii poświęcają stosunkowo mało miejsca werdyktowi TK w Warszawie oraz protestom wobec tego orzeczenia.

fot.pixabay.com/CC0

Im dłużej i intensywniej trwają protesty przeciwko orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego, tym bardziej ożywiają się za Pirenejami świeccy katolicy. Temat podchwyciło m.in. Hiszpańskie Stowarzyszenie Adwokatów Chrześcijańskich (AEAC), które w piśmie skierowanym do TK w Madrycie zakwestionowało pod koniec października obowiązujące w Hiszpanii przepisy dotyczące aborcji. Władze stowarzyszenia przypomniały, że instytucja powołana do stania na straży hiszpańskiej ustawy zasadniczej już od ponad dekady zwleka z wydaniem orzeczenia na temat zgodności ustawy aborcyjnej z konstytucją.

 


DEKADA BIERNOŚCI

Adwokaci chrześcijańscy z Hiszpanii przypomnieli, że krótko po zatwierdzeniu w 2010 r. w tym kraju aborcji na życzenie, którą wykonać można w pierwszych 14 tygodniach ciąży, politycy centroprawicowej Partii Ludowej skierowali do TK wniosek, w którym wskazali, że eliminacja płodu jest sprzeczna z konstytucją. Władze stowarzyszenia twierdzą, że przez 10-letnią bierność sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie „przyłożyli rękę do ponad 830tys. zabiegów usunięcia ciąży”. – To opóźnienie w orzekaniu wyroku sprzyja jedynie klinikom aborcyjnym – stwierdził Ignacio Garcia z AEAC i wskazał, że pod rządami centrolewicowego rządu Pedra Sancheza życie kobiet wcale nie uległo poprawie. – Co roku w Hiszpanii z publicznej kasy idzie na aborcję 10 razy więcej środków niż na programy wsparcia dla kobiet – dodał Garcia.

 


„NIEPLANOWANE” RUSZENIE

Pod koniec października w Hiszpanii dobiegła końca akcja modlitw pod klinikami aborcyjnymi prowadzona pod hasłem „40 dni dla życia”. Z szacunków organizatorów wynika, że w prowadzonej na terenie całego kraju inicjatywie wzięło udział ponad pół tysiąca młodych ludzi, w większości nastolatków. Koordynator wydarzenia Ignacio Palacios nie przypomina sobie, aby w Hiszpanii brało udział w tym wydarzeniu, organizowanym co roku jesienią, tak wiele osób, jak obecnie. Wskazuje, że prawdopodobnym motywem wzrostu liczby młodych modlących się pod klinikami aborcyjnymi jest niedawna emisja w Hiszpanii amerykańskiego filmu „Nieplanowane”. Biorąca udział w akcji Rebeca Maria de Miguel zgadza się z tą opinią. Przypomniała też, iż młodzi proliferzy z Hiszpanii zobowiązują się nie tylko modlić przez 40 dni, ale również pościć. Odnotowała, że w trakcie modlitwy pod klinikami aborcyjnymi wznoszone są transparenty zinformacją dla kobiet planujących dokonać aborcji z hasłem: „Modlimy się za ciebie i twoje dziecko”. De Miguel wskazuje, że ze statystyk organizacji pro-life wynika, że obecność modlących się pod kliniką osób sprawia, że liczba dokonywanych wówczas aborcji spada tam o 70 proc. – Siła modlitwy jest tak duża, że kobiety zmieniają swoje zamiary – podsumowała.

 


PLEBISCYTU NIE BĘDZIE, EUTANAZJA TAK

Sytuację w Polsce po werdykcie TK obserwuje też związana ze środowiskami portugalskiej centroprawicy rozgłośnia Observador. Radio przypomina, że werdykt ten zbiegł się z ostatnimi wypowiedziami kard. patriarchy Lizbony Manuela Clemente, który cytując papieża Franciszka, wezwał pod koniec października mieszkańców Portugalii do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Hierarcha krytycznie ustosunkował się też do niedawnego głosowania w parlamencie Portugalii, który odrzucił możliwość organizacji ogólnokrajowego plebiscytu w sprawie legalizacji eutanazji. Referendum tego domagała się grupa ponad 95 tys. osób, głównie ze środowisk katolickich, a także członków organizacji pro-life, na czele z Federacją na Rzecz Życia (PFV).

Działacz katolicki z Lizbony, Miguel Pinto, wskazuje, że głosowanie nad odrzuceniem obywatelskiego projektu wsprawie eutanazji pozwala przypuszczać, że pewnikiem stała się już legalizacja przez parlament tzw. śmierci asystowanej. Wskazał, że opowiadają się za tym deputowani nie tylko rządzącej krajem Partii Socjalistycznej (PS), lecz także innych ugrupowań lewicowych: Bloku Lewicy (BE), Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP), Partii Ekologicznej – Zieloni (PEV), ugrupowania Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN), ale również część posłów centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), największego ugrupowania opozycji, w tym jej lider Rui Rio. – Październikowa decyzja deputowanych oznacza, że pod parlamentarną debatę w sprawie legalizacji eutanazji poddanych zostanie tylko pięć złożonych dotychczas projektów. Ich autorami są reprezentowane w izbie ugrupowania polityczne oprofilu lewicowym i liberalnym. Wszystkie popierają eutanazję, a to oznacza, że jej legalizacja niebawem stanie się faktem – powiedział Monteiro.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, korespondent PAP oraz tygodnika „Idziemy” z Portugalii i Hiszpanii, mieszka w Lizbonie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter