19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomoc ofiarom pedofilii

Ocena: 4.9
3377

Każda ofiara pedofilii może liczyć na wsparcie bez względu na osobę sprawcy. - mówi mec. Magdalena Majkowska z Instytutu Ordo Iuris w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. Ordo Iuris

Instytut Ordo Iuris zdecydował się na uruchomienie Zespołu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Skąd taka inicjatywa?

Celem uruchomienia zespołu jest wyjście naprzeciw ofiarom pedofilii z realną pomocą prawną. Taką, która nie będzie uzależniona od żadnych dodatkowych czynników związanych z okolicznościami sprawy czy osobą sprawcy. Należy skończyć z instrumentalnym traktowaniem tematu pedofilii, jako pretekstu do walki ideologicznej czy też politycznej, pewnych środowisk, a skupić się w końcu na osobie ofiary.

Istnieją instrumenty prawne pomocy ofiarom pedofilii. Tymczasem statystyki wskazują, że skala skrzywdzonych dzieci jest naprawdę ogromna, przy stosunkowo niewielkiej liczbie skazań za przestępstwa pedofilskie. Oznacza to, że nie każda ofiara pedofilii doczeka się sprawiedliwości.

Niejednokrotnie, szantażowana przez pedofila, osoba potrzebuje zatem wsparcia prawnego. Chodzi o to, aby z bezsilności ofiary pedofilii, która przeżyła w swoim życiu ogromną traumę, nie doszło do bezkarności sprawcy tragedii i umożliwienia mu krzywdzenia kolejnych dzieci. Do tego potrzebny jest właśnie prawnik, który będzie w imieniu ofiary, jako jej pełnomocnik, domagał się skazania winnego.

 

Jak będzie pracował Wasz zespół?

Najważniejszym etapem jest tak naprawdę zdobycie odwagi przez ofiarę pedofilii na kontakt z prawnikiem z Zespołu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w celu zgłoszenia przestępstwa. Aby ten etap jak najbardziej ułatwić, uruchomiliśmy Linię Wsparcia, za pośrednictwem której mailowo lub telefonicznie, można się kontaktować z prawnikiem Instytutu Ordo Iuris, który oprócz wiedzy prawnej, posiada umiejętności psychologiczne, zdobyte podczas specjalnych szkoleń, aby lepiej zrozumieć ofiarę.

Nikogo nie zostawimy bez wsparcia. Nawet, jeżeli w zgłoszeniu nie zostanie wystarczająco uprawdopodobnione, że doszło do przestępstwa na tle seksualnym na szkodę dziecka, prawnik przygotuje profesjonalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, żeby taka osoba mogła z nim udać się samodzielnie na prokuraturę, jeśli będzie widziała taką konieczność.

Jeśli przekazane przy zgłoszeniu okoliczności będą świadczyły o popełnieniu przestępstwa pedofilskiego, Instytut Ordo Iuris natychmiast zawiadomi organy ścigania. Następnie ofiara pedofilii będzie mogła liczyć na wsparcie pełnomocnika procesowego na każdym etapie postępowania karnego – już od pierwszych czynności w toku śledztwa, poprzez reprezentacje w sądzie, aż do skazania winnego na adekwatny wymiar kary. Nie zostawimy jej też samej, gdy będzie domagała się zadośćuczynienia z powództwa cywilnego.

 

Kto może się do Was zgłaszać?

Każdy, kto ma informacje na temat przestępstwa na tle seksualnym na szkodę dziecka – nie tylko sama ofiara pedofilii czy jej rodzice. Tak naprawdę jedyną granicą jest dla nas termin przedawnienia tego typu przestępstw, który wynosi 20 lat. Mogą, więc zgłaszać się też osoby pełnoletnie, które w dzieciństwie padły ofiarą pedofila.

 

Czy planujecie Państwo współpracę z Fundacją św. Józefa, założoną przez Episkopat Polski? Będziecie zabiegać o finansowanie z jej strony?

Obecnie toczą się rozmowy z Fundacją św. Józefa dotyczące wzajemnego wsparcia – zarówno pomocy w sprawach indywidualnych, jak i możliwych działaniach systemowych. W ramach uruchomionego przez Instytut Ordo Iuris zespołu jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi organizacjami, które chcą pomóc ofiarom pedofili. Zło zasługuje na reakcje wszędzie, a ochrona niewinności dzieci oraz zapobiegnięcie ich zranieniu na całe życie jest tak istotne, że powinno łączyć wszystkie środowiska.

Jeśli chodzi o wsparcie finansowe, to dzięki regularnemu wsparciu, jakie Instytut Ordo Iuris dostaje od tysięcy rodzin, możemy odważnie planować tego typu przedsięwzięcia jak pomoc ofiarom pedofilii.

 

Jakim dysponujecie zapleczem, czy sprawy będą prowadzone na bieżąco?

Dla naszego zespołu prawników ostatnim sprawdzianem były chociażby pierwsze tygodnie epidemii koronawirusa, w czasie których udzieliliśmy ponad 500 porad prawnych za pośrednictwem uruchomionej infolinii.

Zobowiązanie się do kompleksowej pomocy prawnej ofiarom pedofilii jest niewątpliwie dużym przedsięwzięciem, o czym świadczy choćby fakt, że żadna instytucja nie podjęła się tego wcześniej. Czas zatrzymać koszmar pedofilii. Kto ma zatem to zrobić, jeśli nie Instytut Ordo Iuris? Udzielając wsparcia prawnego w tym obszarze możemy czerpać z naszego wieloletniego doświadczenia w świadczonej pro publico bono pomocy prawnej. Mamy doświadczony zespół prawników, będących w stanie na bieżąco reagować w każdej sprawie dotyczącej pedofilii, która tego będzie wymagać. Nie brakuje również zgłoszeń od prawników chcących czynnie włączyć się w projekt.

Do Instytutu Ordo Iuris wpłynęło już kilkanaście zgłoszeń. Osoby, które zgłaszają się do nas mogą liczyć na dyskrecję. Zdajemy sobie sprawę, że nasz prawnik jest często pierwszą osobą, przed którą ofiara pedofilii się otwiera, dlatego tak istotne jest budowanie zaufania.

 

W sprawie pomocy można kontaktować się telefonicznie +48 690 070 150, w piątki w godz. 12-18;
drogą mailową: zgłoszenie@ordoiuris.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter