13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomocowy koncert życzeń

Ocena: 0
386
fot. pixabay.com

W Polsce 12,2 proc. cierpi z powodu niepełnosprawności, wśród nich jest 245 tys. dzieci. Aż 5,5 proc. z nich żyje w skrajnej biedzie, której nie zniwelowały dotychczasowe programy społeczne. Pomoc ich rodzinom ogranicza się często do jednorazowej wypłaty 4 tys. zł programu „Za życiem”, przy czym utrzymanie dziecka z niepełnosprawnością to koszt ok. 5 tys. zł… miesięcznie.

 


BEZ BARIER, BEZ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Przyjęta w połowie lutego Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami 2021-30 swoje cele zamyka w ośmiu priorytetach: niezależne życie (m.in. asystent osobisty i opieka wytchnieniowa, mieszkalnictwo wspomagane, społeczne kręgi wsparcia), dostępność (zwłaszcza architektoniczna, transportowa, w dostępie do informacji), edukacja (głównie wczesna diagnoza i pomoc, edukacja włączająca i ustawiczna, przygotowanie do wejścia na rynek pracy), praca (np. ograniczanie barier w podejmowaniu aktywności zawodowej), warunki życia i ochrona socjalna (m.in. reforma systemu wsparcia finansowego, możliwość podejmowania przez opiekunów pracy zarobkowej), zdrowie (m.in. poprawa dostępu do rehabilitacji i wyrobów medycznych najwyższej jakości), budowanie świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnościami, koordynacja (m.in. skupienie rozproszonych teraz działań).


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 15 (806), 11 kwietnia 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 14 kwietnia 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter