26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent w Święto Policji dziękuje za oddaną służbę narodowi i ojczyźnie

Ocena: 0
1114

Dziękuję funkcjonariuszom policji i ich rodzinom za tę niezwykłą, oddaną służbę narodowi i ojczyźnie - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda na centralnych obchodach Święta Policji. Służba w Policji to nie praca, to służba narodowi i Polsce, którą wykonuje się całym życiem - podkreślił.

PAP/Leszek Szymański

W środę na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Święta Policji, które w tym roku przypadają w setną rocznicę powstania Policji Państwowej. W uroczystościach wzięli udział prezydent, premier Mateusz Morawiecki, szefowa MSWiA Elżbieta Witek, wiceminister nadzorujący formację Jarosław Zieliński oraz policjanci z całego kraju z szefem komendy głównej gen. insp. Jarosławem Szymczykiem na czele.

"Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom policji i ich rodzinom za tę niezwykłą, oddaną służbę narodowi i ojczyźnie, którą na co dzień pełnią. Dziękuję za to, że jest to służba tak dobra, że zasługuje na tę niezwykle wysoką również ocenę społeczną, bo to jest najważniejsze" - mówił prezydent, zwracając się do policjantów.

Prezydent zwrócił uwagę na słowa, od których zaczyna się policyjne ślubowanie. "+Ślubuję służyć wiernie narodowi+. Ktoś powie, dlaczego nie Rzeczypospolitej Polskiej. Tak - oczywiście Rzeczypospolitej Polskiej także - ale poprzez służbę narodowi, czyli poprzez służbę człowiekowi. To jest właśnie wielkie zadanie tej niezwykle istotnej służby, jaką jest policja" - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że służba w Policji to nie praca, to służba narodowi i Polsce, którą wykonuje się całym życiem. Zwrócił też uwagę na wynagrodzenia policjantów.

"Policjant musi być godnie wyposażony i powinien być godnie wynagradzany, a przede wszystkim powinien móc służyć jak najbezpieczniej, a to jest kwestia godnych warunków służby i dobrego wyposażenia" - powiedział Duda.

Prezydent podziękował szefowej MSWiA i jej poprzednikom za rozpoczęcie i kontynuowanie programu modernizacji Policji. Przypomniał, że największa część środków z programu modernizacji służb mundurowych przeznaczana jest na modernizację policji.

"Kupowany jest nowy sprzęt, odnawiane są posterunki, komisariaty, a niektóre wracają, tam, gdzie zostały zlikwidowane. Myślę, że to także ogromnie ważne i niezwykle symboliczne dla mieszkańców, którzy odzyskują swoich stróżów prawa" - podkreślił prezydent.

Dodał, że służba w Policji to wybór życiowy. "To nie jest praca za pensję, to jest służba narodowi i Rzeczypospolitej Polskiej, to jest służba ludziom, którą wykonuje się całym życiem nie tylko w godzinach służbowych" - ocenił Duda.

Prezydent wspomniał policjanta, który zginął w Warszawie, po służbie ratując na przystanku innego człowieka. "Chylę głęboko czoło, tak i wy wszyscy, przed tymi właśnie, którzy oddali życie w służbie, chylę głęboko czoło przed wszystkimi, którzy w służbie nie wahali się odnieść ran, po to, by pomagać i ratować drugiego człowieka, po to, by ratować mienie, po to, by starać się, aby Polska była państwem bezpiecznym i sprawiedliwym" - powiedział prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki zwracając się do zebranych na Placu Piłsudskiego zaznaczył, że bez sprawnej i dobrze wyposażonej policji nie byłoby silnego państwa.

"Siła bez sprawiedliwości jest tyranią, a sprawiedliwość i wolność bez siły, to tylko dziecinada i gadulstwo. Te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego są dewizą, wyznacznikiem naszych działań. Właśnie silne państwo polskie, wyrozumiałe i pomocne wobec słabszych, (...) a silne i stanowcze, a czasami surowe i bezwzględne wobec silnych, wobec przestępców, to państwo, które jest oczekiwane - jestem przekonany - przez wszystkich" - mówił szef rządu.

Premier podziękował funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym policji za ich trud oraz poświęcenie, "a czasami za ofiarę życia" i za to, że codziennie idąc do pracy muszą mieć świadomość narażania własnego życia.

"Chcę za to wszystko wam gorąco podziękować, bo nie byłoby tych wskaźników (poczucia - PAP) bezpieczeństwa, o których mówią nam nasi obywatele: 98 proc. naszych obywateli czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania - sądzę, że to jeden z najwyższych współczynników na świecie; nie byłoby tak wspaniałych społecznych przekonań co do bezpieczeństwa bez waszej ofiarnej służby, bez waszej obecności" - podkreślił szef rządu.

Z kolei szefowa MSWiA Elżbieta Witek zwróciła uwagę na trudny wymiar służby w Policji. "Służba w policji jest ciężka, wymaga odwagi, poświęcenia, ciągłego doskonalenia się i wy to robicie. Jesteście bardzo profesjonalni. Dbacie o ład i porządek publiczny, ale przede wszystkim dbacie o bezpieczeństwo obywateli" - mówiła.

Jak dodała, tylko na "takim fundamencie jak bezpieczeństwo można budować dobrą przyszłość państwa". "I to właśnie waszej ponad 100-tysięcznej formacji to bezpieczeństwo zawdzięczamy" - podkreśliła.

Witek podczas wystąpienia, przywołała również obecność na placu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. "Myślę, że gdyby tu był, byłby z was bardzo dumny, tak jak ja jestem dumna" - powiedziała minister. "Dumne jest z was państwo polskie. Ponad 123 trzy lata trzeba było czekać, żeby na ulicach polskich miast odradzającej się Rzeczpospolitej zobaczyć polskiego policjanta" - mówiła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter