16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skauci przed wakacjami

Ocena: 0
4445
Chrzest Mieszka I, zwycięstwo pod Grunwaldem, odzyskanie niepodległości – to tylko niektóre wydarzenia z historii Polski, które Skauci Europy z Warszawy i okolic przedstawili w Amfiteatrze Bemowo. Ich występ obejrzało ok. 600 widzów.
W spektaklu „Do tych łąk zielonych” zagrało ok. 150 aktorów, głównie w wieku 12-17 lat. Przygotowania trwały od początku kwietnia. – Szukaliśmy formy artystycznego wyrazu dla wszystkiego, czym żyjemy jako Skauci Europy: naszej miłości do ojczyzny, do Kościoła, do Pana Boga – opowiada Zbigniew Minda, pełnomocnik ds. rozwoju Skautów Europy, który razem z żoną Marią, stołeczną hufcową, organizował przedstawienie.

Młodzi aktorzy posługiwali się słowem mówionym, tańcem, pantomimą, muzyką i światłem. Stroje wykonali z rodzicami, scenografię malowali przez trzy dni w dolnym kościele św. Zygmunta na Bielanach. Szczególny podziw wzbudzały sceny triumfów polskiej husarii, zrealizowane za pomocą gry świateł i cieni na biało-czerwonej fladze. Z kolei w przedstawieniu Warszawy z początków XX wieku znalazł się nawet tramwaj nr 4!

Zobacz galerię


– Wiele z tych form ekspresji stosujemy na naszych obozach czy biwakach – mówi Zbigniew Minda. Zdradza także dalsze plany: – Chcemy zaproponować Konferencji Episkopatu Polski przygotowanie przedstawienia na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku. Co wieczór na głównym rynku miasta-gospodarza młodzi wykonawcy prezentowaliby historię o świętych Kościoła katolickiego.

Przedstawienie poprzedziła Msza Święta „z rozesłaniem na letnie obozy”, odprawiona w pobliskim kościele Bogarodzicy Maryi na Jelonkach Północnych. Przewodniczył jej ks. Jan Dohnalik, kanclerz kurii polowej, a homilię wygłosił ks. Tomasz Kądzik, wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego ze Starej Iwicznej. Porównał on rozesłanie skautów na obozy do rozesłania apostołów przez Jezusa. – Jesteście posłani przez Boga nie tylko na obóz, ale do konkretnego dzieła, które polega na zachwycie Jego miłością – przypomniał.

Michał Ziółkowski
fot. Michał Ziółkowski
Idziemy nr 25 (406), 23 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

" Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie "

Dziś w Kościele: wtorek, XIV tydzień zwykły
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 2, 1-15a; Ps 69; Mt 11, 20-24
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -