28 kwietnia
niedziela
Piotra, Walerii, Witalisa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sztuczna inteligencja w medycynie

Ocena: 0
382

O tym, czy sztuczna inteligencja może zastąpić lekarza porozmawiają goście majowego spotkania z cyklu "Pro tempore. Dialog nauk", które odbędzie się we wtorek 23 maja. Debatę będzie można śledzić również online na YouTube Akademii Katolickiej.

Fot. materiały prasowe organizatora

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w takich dziedzinach ludzkiej aktywności jak wojskowość, dziennikarstwo czy reklama budzi zazwyczaj duże obawy. Tymczasem algorytmy samouczące w medycynie wydają się przynosić ze sobą nieomal wyłącznie korzyści: ułatwienie i upowszechnienie dostępu do diagnostyki, udoskonalenie interpretacji danych diagnostycznych, odciążenie lekarzy od tych wszystkich procedur, które da się wykonać za pomocą maszyn samouczących. Sztuczna inteligencja potrafi już znacznie sprawniej, niż statystyczny lekarz zinterpretować wykres EKG, wyniki niektórych badań obrazowych, a nawet dźwięki płynące z lekarskiego stetoskopu.

Czy znaczy to, iż już niedługo na drugim końcu stetoskopu przyłożonego do piersi pacjenta znajdował się będzie algorytm, a nie człowiek? Czy jest coś, w czym ludzki lekarz jest nie do zastąpienia – nie ze względu na fakt, iż zaawansowanie technologii AI jeszcze tego nie umożliwia, ale dlatego, że nigdy nie będzie to możliwe?

O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w medycynie będą rozmawiać goście najbliższego spotkania z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”, które odbędzie się we wtorek, 23 maja, o godz. 16:00 w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM (sala konferencyjna, poziom -1, ul. Żwirki i Wigury 63a).

W debacie wezmą udział: prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Przemysław Biecek z Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej, dr hab. Jan Borysowski z Zakładu Immunologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Janusz Pyda OP z Instytutu Tomistycznego i Akademii Katolickiej w Warszawie.

Spotkanie będzie również dostępne dzięki transmisji internetowej na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter