21 listopada
wtorek
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tożsamość: Polska

Ocena: 4.925
1200

– Tożsamość to arka przymierza między swojskością a uniwersalizmem – mówi prof. Andrzej Nowak

fot. arch. prof. Andrzeja Nowaka

Z prof. Andrzejem Nowakiem rozmawia Monika Odrobińska

 

Dzieci od małego uczą się wiersza „Kto ty jesteś?”. Co na to pytanie odpowiedziałby dziś zwyczajny Polak?

Tak zwane elity z niektórych zachodnich mediów i uniwersytetów oraz kół politycznych próbują na nowo organizować Europę. O zachowaniu tożsamości mówią, że to zjawisko wsteczne, reakcyjne. Że mamy do czynienia z płynną ponowoczesnością i równie płynną tożsamością. Że nie mamy stałych przywiązań, co chwila możemy być kimś innym, wybieramy tylko ulotne role.

Tego rodzaju ideologia pasuje do wspólnoty globalnego rynku, który potrzebuje ludzi bez tożsamości, bo można im wmówić wszystko: dziś potrzebujesz tego, jutro tamtego. To – w połączeniu ze zmianami cywilizacyjnymi, polegającymi na życiu w rytmie komputerowych bitów i coraz szybszych migawek telewizyjnych – powoduje, że trudno się zatrzymać i uwierzyć, że mamy korzenie, że coś uformowało naszą osobę. I że było to coś trwalszego niż migawka reklamy telewizyjnej.

 

Co może wpłynąć na „nawrócenie się” na swoją tożsamość?

O fałszywości wizji życia poza tożsamością przekonują się np. Polacy wyjeżdżający zagranicę. Nawet jeśli opuszczają kraj w przekonaniu, że polską tożsamość można zastąpić nową, to na miejscu i tak odbierani są jako przybysze, jako obcy. Jednych wiedzie to do refleksji: czy to, że jestem Polakiem, ma jakąś wartość? Inni się zawstydzą i próbują ukrywać swoją tożsamość.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (632), 12 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 listopada 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły