4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: władze Krymu chcą przejąć majątek samorządu Tatarów

Ocena: 3.2
1523

Władze zaanektowanego przez Rosję Krymu chcą przejąć mienie działającego na Ukrainie samorządu Tatarów, Medżlisu, i przekazać je kontrolowanemu przez Moskwę Duchowemu Zarządowi Muzułmanów Krymu - podało w poniedziałek radio Swoboda.

fot. DagMary, pixabay, CC0

Medżlis, którego kierownictwo zmuszone było do opuszczenia Krymu, w 2016 roku został zlikwidowany decyzją rosyjskiego Sądu Najwyższego. Wcześniej Sąd Najwyższy Krymu uznał tatarski samorząd za organizację ekstremistyczną.

O zamiarze przejęcia mienia Medżlisu poinformował szef tzw. rządu Krymu Siergiej Aksionow - napisał portal radia Swoboda Krym.Realia. Sprawa ta była omawiana podczas Kurułtaju, zjazdu muzułmanów Krymu, zwołanego przez rosyjski Duchowy Zarząd Muzułmanów - podkreśla portal.

Lider Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew wyraził przekonanie, że mienie Medżlisu zostanie odzyskane.

„Znaczna część nieruchomości została zakupiona z datków naszych rodaków z Turcji, USA i Rumunii. Datki te nie były przekazywane marionetkom, lecz organowi przedstawicielskiemu całego narodu. W sądach międzynarodowych nie będą za to odpowiadały marionetki, lecz Rosja” - oświadczył.

„Do tego, co nam odebrano, odnosimy się ze spokojem. Po odzyskaniu Krymu wszystko wróci do normy” - powiedział cytowany przez portal Krym.Realia.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po interwencji zbrojnej i referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne.

Tatarzy krymscy, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców półwyspu, byli przeciwni nielegalnemu plebiscytowi. Ich społeczność w większości zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz. Aneksję Krymu Rosja przedstawia jako akt sprawiedliwości historycznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter