31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Strachocinie odsłonięto pomnik upamiętniający stulecie niepodłegłości

Ocena: 0
1976

W miejscu urodzenia patrona Polski św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu po mszy świętej odsłonięto 15 września pomnik upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Poświęcił go  metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga

fot. PAP/Darek Delmanowicz

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Ryszard Terlecki, wicepremier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Mszy świętej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Abp Andrzej Dzięga podkreślił, że jeszcze w przedchrześcijańskich dziejach naszego narodu „jest coś, co żyje i potem zostało wsparte Ewangelią – duch wolności, duch faktycznego decydowania o swoim życiu, o swojej wspólnocie, o swoim pokoleniu”. Powiedział, że nasi przodkowie poczuli, że w Ewangelii i Jezusie Chrystusie jest dodatkowa siła, która niczego nie odbiera i nie ogranicza.

Metropolita szczecińsko-kamieński stwierdził, że Polskę od ośmiu wieków charakteryzuje słowo, które jest za mało uszanowane – Rzeczpospolita. – To się już tyle wieków temu pojawiło jako fenomen wspólnoty narodu, w której łączą się instytucje państwowe i instytucje obywatelskie, w której każdy z mieszkańców ma swoją cząstkę. Rzeczpospolita jako sprawa dla każdego, każdego obejmująca, każdego szanująca, nad każdym się pochylająca, a jednocześnie od wymagająca, aby szanował wspólnoty dom, aby go chronił, umacniał i współtworzył – wskazywał.

Duchowny zauważył, że słowu „rzeczpospolita” najbliższe jest określenie „dobro wspólne”, któremu trudno znaleźć odpowiednik w innych językach, bo nawet „republika” nie oddaje tej samej treści.

Hierarcha stwierdził, że bez Ewangelii bylibyśmy „jeszcze jedną zbiorowością, administracją, myślą polityczną, ale dzięki Chrystusowi jesteśmy rzecząpospolitą, wspólnotą serc, pracy, cierpienia, trudu, nadziei, rozpoczynania od nowa”.

Podkreślał, że musi być uszanowana wolność każdego człowieka, ale „wolność racjonalna i rozumna”. W przeciwnym wypadku staje się dowolnością, swawolą i prowadzi do zniewolenia.

Abp Dzięga przestrzegał, że nie należy z pewnymi rzeczami zwlekać i odkładać je na inny czas, bo „jeśli nie wykonamy czegoś we właściwym czasie, Bóg daje kolejną szansę, ale to już jest szansa po jakimś cierpieniu”. – A tego doświadczenia bólu, można było uniknąć, gdyby się czegoś nie przeoczyło w przeszłości. gdyby I Rzeczpospolita nie przeoczyła słów proroka ks. Piotra Skargi, nie musiałaby potem iść w niewolę – zwracał uwagę.

Metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił, że do tej pory nie zostały w pełni spełnione śluby króla Jana Kazimierza, śluby jasnogórskie, czy program dany nam w kolejnych pielgrzymkach przez św. Jana Pawła II. – Uznajmy Pana Boga jako Pana naszych dziejów. I ma to uczynić każdy, kto ma odrobinę wiary w sercu i odrobinę uczciwości w sobie. I poddajmy Panu Bogu te sprawy, które od Boga zależą i są z Bożej decyzji, tak jak sprawa życia od poczęcia po naturalną śmierć; tak jak sprawa małżeństwa, tak jak sprawy szacunku do Bożych dzieł, do krzyża, do Ewangelii świętej. To wszystko musimy ustawić na właściwym gruncie, na fundamencie i to jest zadanie wszystkich – mówił.

Hierarcha wskazywał, że nie odbędzie się to bez wprowadzania sprawiedliwości i miłości w codziennych relacjach, w sąsiedztwie, w biznesie, w kulturze, w edukacji, w życiu osobistym.

Po Mszy świętej odsłonięto pomnik upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Poświęcił go abp Dzięga.

Marek Kuchciński przypomniał w swoim wystąpieniu, że Sejm ogłosił rok 2018 Rokiem Jubileuszu Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. – Dzisiaj w tym miejscu odsłoniliśmy pomnik poświęcony niepodległości Rzeczypospolitej. Pomnik ten jest umocniony i uświęcony prochami z wielu miejsc pamięci naszych rodaków, miejsc pamięci Polski i Polaków – dodał. Marszałek podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika.

Wicepremier Szydło podkreśliła, że miejsce, w którym stanął pomnik jest symboliczne dla naszego państwa. – Pomnik, który przed chwilą odsłoniliśmy w bardzo jasny i prosty sposób pokazuje czym jest Polska i dzięki czemu jest Polska. Połączenie białego orła, wizerunku naszej ojczyzny i krzyża to jest właśnie skrócona historia nas wszystkich, którzy jesteśmy (…) nie tylko gospodarzami odpowiedzialnymi za przyszłość ojczyzny, za jej rozwój, ale jesteśmy braćmi. A jesteśmy dzięki temu, że kiedyś, ci których upamiętniamy również w tym pomniku, oddali za naszą ojczyznę życie – powiedziała.

Szydło zaznaczyła, że w roku rocznicy odzyskania niepodległości „jesteśmy zobowiązani”, aby pamiętać o tych, którym tę niepodległość zawdzięczamy.

– Ta niepodległość jest dzisiaj naszym przywilejem, ale pamiętajmy też, że mamy obowiązek tej niepodległości strzec ponad wszystko – mówiła wicepremier.

W Strachocinie w 1591 r. urodził się św. Andrzej Bobola, który od 2002 r. jest patronem Polski. Pod koniec ubiegłego stulecia miejscowy kościół stał się ośrodkiem jego kultu i celem licznych pielgrzymek. Kościół od 2007 r. jest sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Bobola był m.in. kaznodzieją i misjonarzem. Był autorem złożonych przez Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 r. ślubów lwowskich. Został zamordowany przez Kozaków w 1657 r. w Janowie Poleskim; kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter